Tomáš Košút: Cítil som, že v Slovácku stagnujem

Piatok 18. 08. 2017 06:00  | Šport / Futbal  | Autor: Tomáš Horký

Piešťanský futbalista Tomáš Košút sa po necelých ôsmich rokoch v českej najvyššej súťaži presúva do Poľska. Po avizovaní žiadosti o prestup v 1. FC Slovácko pol roka nehral a po vypršaní kontraktu sa dočkal nového angažmánu a najnovšie bude obliekať dres celku Arka Gdynia.

Pre stredného obrancu je poľská liga veľkou výzvou.

Pre stredného obrancu je poľská liga veľkou výzvou. (Autor: archív T. Košúta)

► Od roku 2010 ste pôsobili v najvyššej českej súťaži v drese 1. FC Slovácko, no zrejme pre vás nastal čas na zmenu. Čo napokon rozhodlo, že ste sa rozhodli prestúpiť do tímu Arka Gdynia, ktorý pôsobí v najvyššej poľskej súťaži?

- Oznámil som vedeniu Slovácka, že nechcem predĺžiť zmluvu. Cítil som, že potrebujem zmenu. Arka Gdynia bola medzi prvými záujemcami, hneď ma zavolali, aby som si prišiel pozrieť zázemie klubu i mesto. Veľmi to na mňa zapôsobilo a dohodli sme sa.

Tomáš Košút hral v drese 1. FC Slovácko takmer osem rokov.Tomáš Košút hral v drese 1. FC Slovácko takmer osem rokov. (Autor: archív TK)

► Mali ste na stole aj ponuky z iných klubov? Môžete ich konkretizovať?

- Mal som viacero ponúk. Ozvalo sa mi niekoľko manažérov, ktorí mi už od zimy ponúkali nejaké kluby, ale situácia sa vyvinula tak, že pôsobenie v Poľsku pre mňa bude najlepšie.

► Čo teda napokon zavážilo pri vašom rozhodovaní?

- Ako som už spomenul, hlavne to, že som videl prostredie, do ktorého idem. Poľská liga je určite kvalitná súťaž, ktorá je dosť sledovaná z iných krajín. Teraz bude záležať už len na mne, ako sa presadím a či budem mat na to posunúť sa vyššie.

► Cítili ste, že nastal moment na zmenu klubu? Predsa po takmer ôsmich rokoch v Slovácku, kde ste patrili k stáliciam v zostave, ste si možno nový angažmán zaslúžili...

- Už dávno bol ten čas, ale mal som zmluvu a bol problém ma vykúpiť. Cítil som, že stagnujem a potrebujem nový impulz a motiváciu.

Piešťanský futbalista už v drese Arka Gdynia.Piešťanský futbalista už v drese Arka Gdynia. (Autor: archív TK)

► Poľská liga je rok čo rok atraktívnejšia, na zápasy chodia plné tribúny a tímy majú svoju kvalitu. Bolo to pre vás hlavným lákadlom?

- Ako hovoríte, liga je veľmi kvalitná a divácky sledovaná. Chcem toho čo najviac odohrať, budem tvrdo pracovať a bude záležať len na mne, ako sa tu adaptujem.

► Práve sa nachádzate na začiatku sezóny, s tímom ste absolvovali tvrdú prípravu. Zvládli ste všetko bez problémov?

- Bohužiaľ, mám teraz menšie zdravotné problémy, ale v klube máme výborné zázemie a celý realizačný tím pracuje na tom, aby som bol čo najskôr prichystaný v najlepšej kondícii.

Beriete pôsobenie v Poľsku trošku aj tak, že si môžete pootvoriť dvere do slovenskej reprezentácie?

- Reprezentáciu zatiaľ nijako neriešim. Pre situáciu v Slovácku som pol roka nehral žiaden súťažný zápas. Teraz chcem hlavne hrať a zvyšok ukáže čas. Mám len vysoké ciele, na ktorých sa snažím pracovať.

V Slovácku zrejme váš odchod nezobrali úplne dobre. Už od zimy ste v podstate boli mimo zostavy a nepripravovali ste sa ani s A-mužstvom. Ako ste vnímali túto situáciu?

- V Uherskom Hradišti ma prestali úplne platiť a odstavili ma na vedľajšiu koľaj, musel som trénovať sám. Mrzí ma, že sme sa takto rozišli po toľkých rokoch, ale taký je niekedy športový život.

Regal Burger

Anketa