Tomáš Košút: Cítil som, že v Slovácku stagnujem

Piatok 18. 08. 2017 06:00  | Šport / Futbal  | Autor: Tomáš Horký

Piešťanský futbalista Tomáš Košút sa po necelých ôsmich rokoch v českej najvyššej súťaži presúva do Poľska. Po avizovaní žiadosti o prestup v 1. FC Slovácko pol roka nehral a po vypršaní kontraktu sa dočkal nového angažmánu a najnovšie bude obliekať dres celku Arka Gdynia.

Pre stredného obrancu je poľská liga veľkou výzvou.

Pre stredného obrancu je poľská liga veľkou výzvou. (Autor: archív T. Košúta)

► Od roku 2010 ste pôsobili v najvyššej českej súťaži v drese 1. FC Slovácko, no zrejme pre vás nastal čas na zmenu. Čo napokon rozhodlo, že ste sa rozhodli prestúpiť do tímu Arka Gdynia, ktorý pôsobí v najvyššej poľskej súťaži?

- Oznámil som vedeniu Slovácka, že nechcem predĺžiť zmluvu. Cítil som, že potrebujem zmenu. Arka Gdynia bola medzi prvými záujemcami, hneď ma zavolali, aby som si prišiel pozrieť zázemie klubu i mesto. Veľmi to na mňa zapôsobilo a dohodli sme sa.

Tomáš Košút hral v drese 1. FC Slovácko takmer osem rokov.Tomáš Košút hral v drese 1. FC Slovácko takmer osem rokov. (Autor: archív TK)

► Mali ste na stole aj ponuky z iných klubov? Môžete ich konkretizovať?

- Mal som viacero ponúk. Ozvalo sa mi niekoľko manažérov, ktorí mi už od zimy ponúkali nejaké kluby, ale situácia sa vyvinula tak, že pôsobenie v Poľsku pre mňa bude najlepšie.

► Čo teda napokon zavážilo pri vašom rozhodovaní?

- Ako som už spomenul, hlavne to, že som videl prostredie, do ktorého idem. Poľská liga je určite kvalitná súťaž, ktorá je dosť sledovaná z iných krajín. Teraz bude záležať už len na mne, ako sa presadím a či budem mat na to posunúť sa vyššie.

► Cítili ste, že nastal moment na zmenu klubu? Predsa po takmer ôsmich rokoch v Slovácku, kde ste patrili k stáliciam v zostave, ste si možno nový angažmán zaslúžili...

- Už dávno bol ten čas, ale mal som zmluvu a bol problém ma vykúpiť. Cítil som, že stagnujem a potrebujem nový impulz a motiváciu.

Piešťanský futbalista už v drese Arka Gdynia.Piešťanský futbalista už v drese Arka Gdynia. (Autor: archív TK)

► Poľská liga je rok čo rok atraktívnejšia, na zápasy chodia plné tribúny a tímy majú svoju kvalitu. Bolo to pre vás hlavným lákadlom?

- Ako hovoríte, liga je veľmi kvalitná a divácky sledovaná. Chcem toho čo najviac odohrať, budem tvrdo pracovať a bude záležať len na mne, ako sa tu adaptujem.

► Práve sa nachádzate na začiatku sezóny, s tímom ste absolvovali tvrdú prípravu. Zvládli ste všetko bez problémov?

- Bohužiaľ, mám teraz menšie zdravotné problémy, ale v klube máme výborné zázemie a celý realizačný tím pracuje na tom, aby som bol čo najskôr prichystaný v najlepšej kondícii.

Beriete pôsobenie v Poľsku trošku aj tak, že si môžete pootvoriť dvere do slovenskej reprezentácie?

- Reprezentáciu zatiaľ nijako neriešim. Pre situáciu v Slovácku som pol roka nehral žiaden súťažný zápas. Teraz chcem hlavne hrať a zvyšok ukáže čas. Mám len vysoké ciele, na ktorých sa snažím pracovať.

V Slovácku zrejme váš odchod nezobrali úplne dobre. Už od zimy ste v podstate boli mimo zostavy a nepripravovali ste sa ani s A-mužstvom. Ako ste vnímali túto situáciu?

- V Uherskom Hradišti ma prestali úplne platiť a odstavili ma na vedľajšiu koľaj, musel som trénovať sám. Mrzí ma, že sme sa takto rozišli po toľkých rokoch, ale taký je niekedy športový život.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa