Slovenským pretekárom sa víťazný veniec neušiel

Štvrtok 07. 09. 2017 14:00  | Šport / Ďalšie športy  | Autor: KVMaVŠ

Počas druhého augustového týždňa zorganizoval Klub vodného motorizmu a vodných športov (KVMaVŠ) už 12. ročník Veľkej ceny Slovenska vznášadiel, ktoré bolo tretím kolom štvordielneho seriálu majstrovstiev Európy, konajúce sa v anglickom Allertone, francúzskom Grez-Neuville a finálovom kole v nemeckom Saalburgu.

Medzinárodné preteky vznášadiel sa uskutočnili už po 12. raz.

Medzinárodné preteky vznášadiel sa uskutočnili už po 12. raz. (Autor: KVMaVŠ)

Súťaže v Piešťanoch sa zúčastnili jazdci z Nemecka, Francúzska, Švédska, Veľkej Británie, ale aj Rakúska, Poľska, Česka a, samozrejme, domáceho Slovenska.

Súťažilo sa v šiestich kategóriách. Domáci KVMaVŠ zastupovalo šesť pretekárov v troch kategóriách - Ingrid Schwarzová, Marián Monček, Andrej Kováč, Vendelín Kapičiak (FN), Ivan Štefánik (F50) a Jaroslav Baláž ml. (F50 a FS).

Nováčikovskú triedu FN vyhral Francúz Ilya Dupont pred domácim Mariánom Mončekom a Andrejom Kováčom. V juniorskej kategórii zvíťazil Rickard Ivanoff zo Švédska pred Julliette Ragotovou z Francúzska. Kategóriu F50 ovládli Francúzi - prvé miesto Christian Godicheau, druhé Team Grez, tretie Team Richard. Ivan Štefánik a Jaroslav Baláž mali v prvej a druhej rozjazde poruchu motora. Baláž po oprave štartoval až v nedeľu a podarilo sa mu v tretej rozjazde prepracovať z poslednej pozície na štarte na druhú, čo však na celkové medailové umiestnenie nestačilo.

V kategórii FS zvíťazil Talian Sacha Rouchier pred Balážom a Mariom Kohlom z Nemecka. Baláž síce jazdil stabilne na prvom mieste pred Rouchierom, poslednú rozjazdu však pre poruchu motora nedokončil. V kategórii F2 bol najlepší Magnus Ivanoff zo Švédska pred Antony Lallierom z Francúzska a Michaelom Metznerom z Nemecka.

Najsilnejšiu kategóriu ovládol Metzner pred Francúzmi Denisom Ragotom a Benoitom Deronetom. Posledné „Open preteky“ všetkých kategórií boli odštartované systémom „Le Mans“ a Veľkú cenu Slovenska si domov odniesol Nemec Metzner.

Počas podujatia bolo možné vidieť aj divácky atraktívne jazdy rýchlostných motorových člnov „Classic boat“ jazdcov z Nemecka, Čiech, ale i slovenskú legendu vodného motorizmu Ladislava Herbanského. Na rýchlostné súťaže týchto kategórií si mohli diváci zaspomínať zo 70. a 80. rokov zo Sĺňavy a podujatí o Modrú stuhu Piešťan.

Veľký divácky záujem zaznamenali tiež ukážky jazdy majstra sveta Róberta Hencza zo Štúrova na rýchlostnom motorovom člne kategórie F500. Zaujímavý sprievodný program ďalej pokračoval predstavením vodných lyžiarov z piešťanského Klubu vodného lyžovania, ale aj „lietanie“ nad vodou Aquafly, čo si aj mnohí diváci vyskúšali. Bolo možné vidieť i predvedenie činnosti Hasičského a záchranného zboru z Piešťan. Detských fanúšikov a ich rodičov potešila relax zóna s animátormi a rôznymi aktivitami a skákacím hradom.

Počas podujatia bola nemenej dôležitou podpora a vytvorenie priestoru s cieľom zvýšenia informovanosti o činnosti organizácií Platformy rodín s deťmi so zdravotným znevýhodnením a Centier včasnej intervencie, kde sa návštevníci dozvedeli o cieľoch a poslaní týchto organizácií.

Veľká vďaka patrí partnerom a podporovateľom, čo umožnilo KVMaVŠ zorganizovať podujatie s hodnotným a nevšedným programom bez výberu vstupného.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa