Ocenili prácu Štefana Domonkosa

Streda 24. 01. 2018 12:00  | Šport / Ďalšie športy  | Autor: Miroslav Petráš

Slovenský olympijský výbor (SOV) na slávnostnom decembrovom stretnutí v Bratislave udelil ocenenia v mnohých kategóriách. Okrem SOV na akcii participovali pridružené organizácie - Klub fair play SOV a Nadácia SOV. Medzi ocenenými bol i Štefan Domonkos, bývalý pedagóg piešťanského gymnázia.

Slovenský olympijský výbor opäť ocenil športové osobnosti, medzi nimi i Š. Domonkosa (druhý zľava).

Slovenský olympijský výbor opäť ocenil športové osobnosti, medzi nimi i Š. Domonkosa (druhý zľava). (Autor: archív CVČ)

Klub fair play SOV si uctil jeho prácu ako propagátora športu s príkladnou dobrovoľníckou činnosťou, ktorý podnietil vznik viacerých mládežníckych športových podujatí. Vždy vystupoval v duchu fair play a viedol mládež k rešpektovaniu zásad čestného súťaženia.

V mladosti sa Štefan Domonkos aktívne venoval atletike, rýchlostnej kanoistike a vzpieraniu. V roku 1962 spolu s R. Žákom založili piešťanský kanoistický oddiel a kanoistické preteky Pohár SNP. Ako držiteľ prvej trénerskej triedy v kanoistike trénoval členov oddielu do roku 1972.

Na gymnáziu sa od roku 1972 venoval hlavne atletike a jeho zverenci okrem iných súťaží obsadili dvakrát na školských majstrovstvách Československa tretie miesto. Na jeho podnet v roku 2004 založilo Centrum voľného času v Piešťanoch atletické preteky žiakov materských škôl, ktoré trvajú dodnes.

V roku 2011 sa Š. Domonkos ako dôchodca presťahoval do Moravian nad Váhom, kde sa ponúkol na základnej škole trénovať atletiku a gymnastiku. Na jeho podnet spolu s riaditeľom J. Jankechom založili atletické preteky s názvom Moravianska Venuša, na ktorých sa každoročne zúčastňuje päť základných škôl.

Po atletike prešiel na gymnastiku a moravianski žiaci ihneď začali víťaziť nad piešťanskými školákmi a každoročne (päťkrát) sa dostali aj cez krajské kolá na majstrovstvá Slovenska.

Dnes už dôchodca Š. Domonkos i v pokročilom veku žije piešťanským športom a ako generálny rozhodca, delegát alebo aj garant sa zúčastňuje na všetkých atletických a gymnastických súťažiach, ktoré fungujú pod záštitou CVČ Ahoj.

Želáme mu, aby nám ešte dlho v zdraví mohol pomáhať svojím odborným a profesionálnym prístupom.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa