Mariášistom z Lopašova nešla doma karta

• 13. októbra 2017, 10:09
  • Autor:Štefan Gregorička

Slovenská extraliga v mariáši pokračovala v Dolnom Lopašove deviatym kolom. Na Veľkej cene Malých Karpát súťažilo v sále tamojšieho kultúrneho domu 357 kartárov, čo je nový účastnícky rekord Veľkej ceny. Reprezentantovi nášho okresu sa doma príliš nedarilo, pretože spomedzi 20 družstiev obsadil s 1829 bodmi až desiatu priečku.

Pred záverečnými tromi turnajmi je však v priebežnej tabuľke na druhom mieste za Košicami, ktoré s 2296 bodmi suverénne vyhrali turnaj v Dolnom Lopašove. Na ďalších medailových priečkach sa umiestnili mariášisti z Liptovského Mikuláša (2185) a Pezinka (1984).
Z jednotlivcov šla v Dolnom Lopašove najlepšie karta Mariánovi Sloviakovi z Kysuckého Nového Mesta, ktorý vyhral všetkých šesť kôl za čo získal 30 bodov a do extraligovej tabuľky jednotlivcov mu pribudlo 457 bodov. Z domácich hráčov bol najlepší Štefan Orviský, ktorý bol s 26 bodmi deviaty. Do záverečného šiesteho kola sa z jeho spoluhráčov dostali aj Ľubomír Braniša a Vojtech Bublavý.
V celkovom hodnotení vedie stále Ján Turjak zo Žiliny (3397) pred Štefanom Britaňákom (2988) a Vladimírom Šimalčíkom (2881). Z Dolnolopašovčanov je Orviský s 3530 bodmi trinásty a Jurajovi Reškovi patrí s 3333 bodmi sedemnáste miesto.
Orviský sa nám po turnaji posťažoval, že v domácom prostredí sa jemu i jeho spoluhráčom príliš nedarí: „Neviem, čím to je, ale doma už tradične nedokážeme výraznejšie bodovať, hoci tentoraz sme mali v turnaji vyše 30 našich hráčov. Do záverečného šiesteho kola sme sa však dostali iba traja. Vo zvyšných troch turnajoch musíme zabojovať, aby sme neprišli o druhú priečku.“