Morenu v Drahovciach utopili školáci

Piatok 07. 04. 2017 16:00  | Región / Spoločenská rubrika  | Autor: Miroslava Rojková

Ukončenie zimy a príchod jari sú spojené s ľudovou tradíciou, akou je vynášanie Moreny, jej upálenie a utopenie. Tento rituál sa zachováva aj v Drahovciach.

Krojovaný sprievod niesol Morenu k jazeru „Pod Cigáňom“.

Krojovaný sprievod niesol Morenu k jazeru „Pod Cigáňom“. (Autor: Nataša Pažitná)

V posledný marcový deň bolo na drahovskej škole veľmi rušno. Prípravy boli v plnom prúde - posledné spevácke skúšky, obliekanie do krojov, odievanie slamenej bábky Moreny a dobrá nálada. Morena, ktorá symbolizuje slovanskú bohyňu zimy a smrti, dostala svoju podobu v rukách siedmaka z tunajšej základnej školy Martina Segeša, ktorý má k zachovaniu ľudových tradícií veľmi blízko. Z dvoch drevených krížov obalených slamou vytvoril bábku a so spolužiakmi ju obliekli do ženských šiat. Sprievod sa pohol od školy smerom k jazeru „Pod Cigáňom“. K žiakom sa pridali aj obyvatelia Drahoviec rôznych vekových kategórií. Deti v krojoch niesli Morenu za krásneho slnečného počasia k jazeru, kde bolo počuť ich spev, ale i hovorené slovo. Vyzlečenú Morenu zapálili a hodili do vody, aby privolali nielen jar, ale vyhnali z dediny smrť a choroby.

O tom, že to myslia s uctievaním tradícií v škole vážne, svedčí i kútik ľudových tradícií zriadený v jej vestibule a aj iné aktivity podporujúce regionálnu výchovu a zážitkové učenie.

Nápad oživiť starý zvyk sa ukázal ako veľmi dobrý. Znak prebudenia sa prírody v podobe rituálu pálenia Moreny deti prežívali do špiku kostí. Ich radosťou žiariace oči a veselý spev boli dôkazom toho, že všetko malo svoje opodstatnenie. Jar v Drahovciach sa môže začať. Nadšené deti, spokojní rodičia, starí rodičia, ktorí sa presvedčili, že tradície v drahovskej škole majú svoje miesto, to bola najväčšia odmena, akú si Drahovčania mohli priať.

Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 13, ktoré je v predaji od 4. apríla.

 

 

GARGO
Regal Burger

Anketa