Spoločenská rubrika

Krojovaný sprievod niesol Morenu k jazeru „Pod Cigáňom“. (Nataša Pažitná)

Morenu v Drahovciach utopili školáci

Ukončenie zimy a príchod jari sú spojené s ľudovou tradíciou, akou je vynášanie Moreny, jej upálenie a utopenie. Tento rituál sa zachováva aj v Drahovciach.

07. 04. 2017 16:00  |  Región / Spoločenská rubrika
A. Boorová pri otváraní zrekonštruovanej hasičskej zbrojnice v Prašníku v roku 2012. (Elena Rubaninská)

Priskoro dotĺklo srdce pokladníčky hasičov z Prašníka

Prišla zlá správa. Dňa 20. februára opustila pozemský svet vo veku 39 rokov rodáčka z Prašníka, pokladníčka miestneho zboru dobrovoľných hasičov, Adriana Boorová, rodená Mosná. Žila v Bratislave s manželom Petrom a dvomi synmi, dvanásťročným Timkom a sedemročným Maťkom. Prehrala dvaapolročný statočný boj so zákernou chorobou.

10. 03. 2017 13:00  |  Región / Spoločenská rubrika
Kuchárky, ktoré sa starali o spokojnosť hráčov. Zľava: M. Jurkasová, D. Zemková, I. Kabelová, B. Struhárová, O. Pápežová a D. Vlkovičová. (Štefan Gregorička)

V Dolnom Lopašove končia fašiangy aj mariášom

Neodmysliteľnou súčasťou záveru fašiangového obdobia v Dolnom Lopašove je popri chodení pod šable aj mariášový turnaj. Ten sa teší každoročne veľkej popularite medzi kartármi zo širokého okolia. V tomto roku sa uskutočnil už jeho 17. ročník a zúčastnilo sa ho 105 mariášistov.

08. 03. 2017 16:00  |  Región / Spoločenská rubrika
Stanislav Chrena bol v Pezinku najlepším hráčom D. Lopašova. (Štefan Gregorička)

Mariášisti z Dolného Lopašova vedú extraligu

Veľmi dobrý vstup do nového ročníka extraligy v mariáši majú kartári z Dolného Lopašova, reprezentujú ho hráči z celého piešťanského regiónu. Na prvom z tucta tohtoročných extraligových turnajov obsadili v Trenčíne výborné druhé miesto a ďalší turnaj v Pezinku dokonca vyhrali. V priebežnej tabuľke im patrí spomedzi 20 družstiev prvá priečka.

03. 03. 2017 15:00  |  Región / Spoločenská rubrika
Pochovávanie basy vo Veľkom Orvišti nemalo chybu. (Pavol Paulovič)

Vo Veľkom Orvišti oprášili staré dobré zvyky

Poslednú fašiangovú sobotu sa aj vo Veľkom Orvišti lúčili s časom zábav, tancovačiek či svadieb. Basu, ktorá symbolizuje veselie, uložili do hrobu na celých štyridsať dní. Pár nadšencov v obci pripravilo program s jej pochovaním, aby sa znovu vrátili do obce všetky staré zvyky.

02. 03. 2017 15:00  |  Región / Aktuálne
Psík Džuna vyčkával na svojho pána aj po smrti. (Viera Dusíková)

Záchranca bankomatu Toréz zomrel - napil sa nemrznúcej zmesi!

Zachránil bankomat, zrazilo ho auto, niekoľkokrát vyhorel, vypil chladiacu zmes. Tá sa mu stala osudnou. Azda najznámejší bezdomovec v okolí, Anton Bielka z Vrbového, alias Toréz, zomrel v piešťanskej nemocnici v utorok 17. januára. Lekári sa ho pokúšali zachrániť, no proti rozvratu vnútorného prostredia boli bezmocní. Toréz, ktorý vytrpel najväčšie mrazy na ulici a možno dve-tri noci v nocľahárni, odkiaľ ušiel za svojím psíkom, nezomrel na podchladenie. Zrejme našiel v kontajneri fľašku s tekutinou, ktorá sa dala vypiť aj pri mínus pätnástich stupňoch. Nevšimol si, čo pije? Alebo to nebola fľaška z kontajnera? Odpoveď si vzal so sebou.

25. 01. 2017 13:00  |  Región / Spoločenská rubrika obsahuje video
Krv v Krakovanoch daroval aj tento rok Vrbovčan Slavomír Keller. (vh)

Darcom v Krakovanoch varili guláš, spievali koledy

Už po štrnástykrát sa do Krakovian zišli bezpríspevkoví darcovia krvi, aby odovzdali najvzácnejšiu tekutinu na akcii s názvom Vianočná kvapka krvi. Vo štvrtok 15. decembra stál pred kultúrnym domom zaparkovaný automobil Národnej transfúznej jednotky. Vo vnútri kulturáku domáci členovia Slovenského Červeného kríža (SČK) vítali kolegov z Vrbového, Drahoviec, Piešťan a okolitých obcí. Krv v ten deň darovalo 51 ľudí.

27. 12. 2016 11:00  |  Región / Spoločenská rubrika
Prvýkrát v histórii vrbovského gymnázia mali stužkovú slávnosť maturanti bilingválneho štúdia, stužkovala ich triedna J. Kériová. (archív študentov)

Prvýkrát ostužkovali vrbovských bilingvistov

V nádherne vyzdobených priestoroch piešťanskej reštaurácie Semafor mali v sobotu 29. októbra svoju stužkovú slávnosť gymnazisti z Vrbového. Stužky nádeje dostalo od svojej triednej učiteľky Jaroslavy Kériovej dvadsaťpäť maturantov 5. BA Gymnázia Jána Baltazára Magina vo Vrbovom. O atmosféru, pocity i predstavenie programu sa podelila jedna z maturantiek Veronika Madunická, ktorej to nielen dobre hovorí, ale aj píše. Posúďte sami:

10. 11. 2016 13:00  |  Región / Spoločenská rubrika
Oslávenec si so synom zahral ako za starých čias. (Jaroslav Kuběna)

Heligonkárovi z Banky vinšovala k 95. narodeninám celá rodina

U 95-ročného Michala Klampára z Banky bolo v nedeľu 2. októbra veselo. Staručký, už ako prútik tenký, no stále usmiaty heligonkár, ktorý kedysi zabával plné sály na silvestrovských či iných zábavách po okolí, si vzal svoju ošúchanú harmoniku a spolu so synom to roztočili aj na veľkej narodeninovej oslave, ktorú nevynechala ani starostka obce Tatiana Julinyová. Nechýbala obrovská torta, zástupy vinšovníkov – potomkov energického starčeka. Mnohí z nich sú folkloristami!

14. 10. 2016 15:00  |  Región / Spoločenská rubrika
Jeden z autorov knihy, Patrik Kýška, napísal záujemcom aj venovanie. (vd)

Beňovský zomrel ako 40-ročný, ale zažil viac, ako iní za celý život

To je náš Beňovský - je názov novej reprezentačnej farebnej publikácie na kriedovom papieri, ktorú pri príležitosti osláv Dňa mesta Vrbové slávnostne uviedli v Dome kultúry. Jej tvorcovia - historici Ľubomír Bosák a Patrik Kýška - napísali a zostavili dielo odvíjajúce životné osudy i rodinné zázemie Mórica Beňovského, ktorý sa narodil v mestečku pod šikmou vežou. A nielen o tom je kniha, ktorej náklad je päťsto výtlačkov.

14. 10. 2016 14:00  |  Región / Spoločenská rubrika
Články 31 - 40 z 59
GARGO
Regal Burger

Anketa