Výrub stromov vo Vrbovom rozhneval obyvateľov

Streda 15. 03. 2017 15:00  | Región / Aktuálne  | Autor: am

Uplynulý týždeň sa v meste pod šikmou vežou niesol v duchu výrubu drevín. Mestu Vrbové bolo schválené odstránenie 44 kusov stromov vo viacerých lokalitách, pričom išlo o Ulicu M. Beňovského, Vinohradnícku či Námestie J. Emanuela alebo mestský cintorín.

Nezdravé dreviny museli vyťať.

Nezdravé dreviny museli vyťať. (Autor: archív Vrbové Online)

O výrube informovali vrbovskí aktivisti prostredníctvom facebookovej stránky. Tam sa napokon rozvinula prudká diskusia, odsudzujúca konanie mestskej radnice. Podľa obyvateľov sa namiesto ošetrovania a orezov drevín uskutočnil rovno výrub. Miestnym sa nepáčil ani postup, oznámenie o výrube vraj bolo zverejnené len v obci Ostrov a Vrbovčania mali preto obmedzený prístup k vyjadreniu sa k vzniknutej situácii.

Keďže výruby sa väčšinou nedejú „len tak“, rozhodli sme sa o stanovisko požiadať priamo vrbovskú radnicu, aby dôvody vyrezania drevín mohli radní objasniť a svojich obyvateľov prostredníctvom Piešťanského týždňa upokojiť. Na otázky nám však nik neodpovedal a na základe telefonického rozhovoru sme sa dozvedeli len to, že výruby sa vždy uskutočňujú z „nejakého dôvodu“ či na žiadosti obyvateľov a na webovej stránke vraj materiály k tomu súčasnému nájdeme.

Mesto teda uviedlo v žiadosti o výrub, že návrh je podaný z podnetu občanov mesta, obhliadky pracovníka mestského úradu a z dôvodu realizácie elektrickej prípojky. Hlavný dôvod na výrub mal byť zlý zdravotný stav drevín, ktoré majú malú pravdepodobnosť prežitia a hrozí bezprostredné nebezpečenstvo ohrozovania zdravia, života a majetku. „Dreviny v našom meste boli vysadené prevažne v 60.-80. rokoch, teda za socializmu. Boli to najmä listnaté dreviny - brezy, topole, lipy, slivky, vŕby - a ihličnany smreky a borovice. Brezy, topole aj slivky sú krátkoveké dreviny do 50 rokov života. Ovocné dreviny - slivky, orechy, čerešne - do zastavaných miest nepatria z dôvodu padania ovocia a nebezpečenstva uštipnutia hmyzom,“ uviedla v písomnom vyjadrení o výrube Ľubica Babiarová z útvaru výstavby, územného plánovania, dopravy a životného prostredia. Od týchto rokov sa vraj dreviny v meste nesadili a potrvá 10-20 rokov, kým mladé stromčeky vyrastú.
Takto vyzeral mestský cintorín pri pohľade zo Šteruskej ulice pred výrubom.Takto vyzeral mestský cintorín pri pohľade zo Šteruskej ulice pred výrubom. (Autor: archív Vrbové Online)
Konanie sa začalo koncom januára, na začiatku februára spresnili počet drevín. Štyri sofory rástli medzi hrobovými miestami, v preschnutých lipách sa mali tvoriť dutiny a praskliny, slivky a agát na Beňovského ulici mali byť taktiež v zlom stave a k tomu malo plodmi znečisťovať chodník a komunikáciu. V ďalších častiach mesta išlo o čerešne, orech, jaseň, vŕbu či kroviny.

Výrub bol schválený, termín určený do konca vegetačného obdobia, teda do 31. marca. Náhradná výsadba sa má uskutočniť do konca roka 2018, pričom má ísť o 88 stromov typu orech, lipa, javor, gaštan... Výrub spolu s nasadením zatiaľ ôsmich orechov vyšiel mestskú kasu na 9500 eur. „Z drevín, ktorých výrub realizuje mesto, sa drevná hmota drví, dáva sa prefermentovať a ukladá sa do hnojiska na PD Vrbové. Drevná hmota z drevín, ktoré mesto objednáva, je zhodnocovaná v cene,“ konštatovala Ľ. Babiarová. Zároveň uviedla, že stromčeky pre novorodencov, ktoré mesto vysadilo v minulom roku, už ktosi stihol polámať.


Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 10, ktoré je v predaji od 14. marca.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa