Vo Veľkej peci narástli ľadové cumlíky

Štvrtok 04. 02. 2016 14:00  | Región / Aktuálne  | Autor: vd

Lesné chodníčky z Prašníka, Vrbového či Dolného Lopašova dovedú milovníkov prírody k asi pätnásť metrov dlhej jaskyni Veľká pec. Prírodnú pamiatku minulý týždeň posiali ľadové útvary, pripomínajúce cumlíky či prsia ženy.

Za mrazivých nocí a teplých dní ožila Veľká pec kvapľami.

Za mrazivých nocí a teplých dní ožila Veľká pec kvapľami. (Autor: Andrej Karlík)

„Ak chcete vidieť podobné útvary, treba k nim ísť, keď mrzne. Pri oteplení sa hneď roztopia. Ideálne je striedanie plusových teplôt cez deň s mínusovými v noci,“ prezradil ich obdivovateľ Andrej Karlík.

Jaskyňa sa nachádza na severe pod kopcom s rovnomenným názvom - Veľká pec. Týči sa nad Prašníkom. Okolo sa vinie chodník. Najpohodlnejšie sa k nej dostanete od rekreačného zariadenia Dúbrava na Prašníku. Tu necháte auto a vydáte sa na výlet k archeologickej lokalite z obdobia paleolitu. Objavili v nej najstaršie osídlenie v pôvodnom chotári Vrbového.

Okrem množstva fosílií sa našli i kosti mamuta, medveďa, nosorožca srstnatého, divého koňa, hyeny, pišťucha či lumíka. A vraj sa tu raz zjavil aj čert, aspoň v povesti o pastierovi a jeho bitke s čertom. Rohatý vyhral.

Ministerstvo kultúry SR vyhlásilo jaskyňu v roku 1979 za prírodnú pamiatku. Obľúbené výletné miesto prichýli návštevníkov počas celého roka.

 

Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 5, ktoré je v predaji od 2. februára.

GARGO
Regal Burger

Anketa