Ráčite byť s nami veselí? Kapela hraj veselú!

Pondelok 12. 02. 2018 10:00  | Región / Aktuálne  | Autor: Viera Dusíková

„Chtelnická vrchnosť vám odkazuje, že derešovať sa zakazuje. Preto poďte s nami na ulice, skočíme si pod palice. Frajerky nás rady majú, ale za štamperlík sa nahnevajú. Tak za rohom nám ulejte a za nami sa vyberte. Ráčite byť s nami veselí?“

Fašiangové veselie v Chtelnici.

Fašiangové veselie v Chtelnici. (Autor: vd)

To sú slová hajdúcha Mareka Turanského, ktoré aj tento rok tri dni od rána do neskorého večera opakoval pri každej bráne, kde mu otvorili. Venoval ich chtelnickým gazdom i gazdinám.

Fašiangové veselie v Chtelnici.Fašiangové veselie v Chtelnici. (Autor: vd)

Od nedele do utorka pobehoval hajdúch ako predvoj sprievodu po celej dedine v dvojradovom kabátci so šabľou po boku od domu k domu. Zisťoval, či partia dvanástich šabľovníkov v bordových košeliach, bielych šatkách a gumákoch a dievčat vo vlniačikoch a nazberaných sukniach, bude skákať pod šable a tancovať, alebo sa postaví do dlhej rady k pietnej pesničke. To aby si uctili pamiatku človeka, ktorého blízki nemajú práve chuť na veselie.

Šabľovníkov tento rok viedol richtár Michal Tomašovič vyzdobený parádnou perulou a stuhami na hrudi. On organizoval slávnosť a ľudia mu do vrecka vkladali mince na večernú tancovačku. „Mojou úlohou je vytancovať gazdiné,“ chválil sa richtár. Slávnosť sa začala nedeľnou svätou omšou. V jej závere kňaz Rastislav Nitran požehnal šabľovníkov, ktorých čakalo náročné, ale dlhoočakávané trojdňové putovanie obcou, tancovanie, spievanie, užívanie si všelieku zvaného slivovička a šišiek či iných fašiangových pochutín.

Fašiangové veselie v Chtelnici.Fašiangové veselie v Chtelnici. (Autor: vd)

Slobodných chtelnických regrútov od nepamäti sprevádza dychová kapela Chtelničanka, ktorú vedie Pavol Kičina. „Som kapelníkom už asi štyridsať rokov, teda od čias, keď odstúpil môj predchodca Čmehýl. A nemá ma kto zastúpiť,“ usmial sa P. Kičina a ponáhľal za svojimi kolegami, lebo šabľovníci práve nastupovali do dvojradu. Tí ochutnali pálenku starostu obce Petra Radošinského i jeho zástupcu Jána Piačku, ktorých ešte pred pohostením dievčence vytancovali a ponáhľali sa do dediny.

Fašiangové veselie v Chtelnici.Fašiangové veselie v Chtelnici. (Autor: vd)

Chodenie Pod šable naberalo obrátky s každým novým skákaním. „Prídite v utorok, vtedy chodí celá družina po hornom konci, to je paráda! Aj vrabčiaka tancujú spolu s deťmi zo škôlky a školy, ba aj do potoka skočia,“ povolávala do Chtelnice na posledný deň pochôdzky obyvateľka, ktorú práve zvŕtali v tanci.

Fašiangové veselie v Chtelnici.Fašiangové veselie v Chtelnici. (Autor: vd)

„V utorok večer pochováme v kultúrnom dome basu, a potom na Škaredú stredu celý deň prespím. Tri dni tancovania a popíjania ma odrovná. Chce to pôst a posteľ,“ smial sa jeden zo šabľovníkov. Na pôstne obdobie upozornil veriacich v kostole aj ich farár. Pozval ich aj na omšu, kde v stredu 14. februára urobí na čelách kresťanov krížik z popola – symbol Popolcovej stredy znamenajúci: popol si a na popol sa obrátiš. „Na toto by človek nemal zabúdať najmä v dnešnom uponáhľanom svete,“ skonštatoval starší muž sledujúci živé divadlo, aké len tak hocikde nezažijete. Iba v Chtelnici.

GARGO
Regal Burger

Anketa