GEFCO

O štyridsať poslaneckých kresiel sa uchádza 249 kandidátov

Štvrtok 07. 09. 2017 18:46  | Región / Aktuálne  | Autor: sita

O štyridsať miest poslancov Trnavského samosprávneho kraja sa v siedmich volebných obvodoch uchádza 249 kandidátov. Až 188 z nich kandiduje za politické strany, 61 je nezávislých, informoval koordinátor volieb v kraji Jozef Behul.

Sídlo Úradu Trnavského samosprávneho kraja, kde sedí župan a rokujú poslanci.

Sídlo Úradu Trnavského samosprávneho kraja, kde sedí župan a rokujú poslanci. (Autor: gak)

O ich registrácii bude rozhodovať volebná komisia. Pred štyrmi rokmi sa o hlasy voličov v kraji uchádzalo 197 kandidátov. Sedem volebných obvodov bude kopírovať terajšie okresy Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica a Trnava.

Kraj má podľa údajov Štatistického úradu SR 561 000 obyvateľov, jeden poslanec tak bude zastupovať približne 14 289 obyvateľov. Poslanci Trnavského samosprávneho kraja poberajú mesačné odmeny od 400 do 580 eur, tí, ktorí sú zároveň poslancami Národnej rady SR, dostávajú odmeny vo výške minimálnej mzdy.

Najviac poslancov v Trnavskom samosprávnom kraji má volebný obvod Trnava – deväť, volebný obvod Dunajská Streda má osem poslaneckých kresiel, Galanta sedem, Piešťany a Senica po päť. Obvody Hlohovec a Galanta majú po troch poslancov. Volebné obvody ani počty poslancov sa v kraji ani pred tohtoročnými voľbami nemenili.

O post predsedu Trnavského samosprávneho kraja sa uchádza terajší podpredseda József Berényi (SMK), riaditeľ organizácie sluchovo postihnutých Jaroslav Cehlárik (NEKA), terajší predseda samosprávneho kraja Tibor Mikuš (NEKA), lekár Márius Novák (Nový parlament), štátny tajomník ministerstva kultúry Konrád Rigó (Most – Híd) a poslanec Národnej rady SR Jozef Viskupič (OĽaNO, SaS, KDH, OKS, NOVA, Zmena zdola). Šiesti kandidáti sa o kreslo predsedu kraja uchádzali aj v roku 2013.

GARGO
Regal Burger

Anketa