Napílené stromy cestári ani po roku neodstránili

Utorok 08. 05. 2018 11:00  | Región / Aktuálne  | Autor: Jozef Vojčiniak

Napílené stromy na ceste z Krakovian smerom do Podolia napriek prísľubu cestárov rok nik nerieši. Koncom mája minulého roku neznámy páchateľ napílil celkovo 32 kusov majestátnych orechov lemujúcich okraj cesty.

To, že sa majú takmer všetky napílené dreviny k svetu, svedčí i pohľad na ne.

To, že sa majú takmer všetky napílené dreviny k svetu, svedčí i pohľad na ne. (Autor: pror)

Informáciu o tom priniesli i celoštátne médiá a cestári Trnavského samosprávneho kraja, ktorý má komunikáciu v správe, prisľúbili, že stromy pre istotu odstránia.

„Aktuálne ešte čakáme na udelenie súhlasu na výrub spomínaných stromov. V tejto veci sme postupovali v súlade so zákonom. Nahlásili sme škodu, podali sme trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a zaslali sme žiadosť krajskému úradu životného prostredia,“ informovala v auguste minulého roka Martina Machala zo Správy a údržby ciest Trnavského samosprávneho kraja.

Dokonca aj starosta obce Krakovany František Klinovský vtedy potvrdil, že rozhodnutie o výrube stromov podpísal. A tak zdanlivo nemalo čo stáť v ceste, aby boli poškodené orechy odstránené.

Minulý rok orechy napílil neznámy páchateľ.Minulý rok orechy napílil neznámy páchateľ. (Autor: pror)

Prešiel však rok a stromy stále stoja na svojom mieste. Opäť sme zisťovali u trnavských cestárov, ako sa veci pohli. „Výrub nebol doposiaľ možný, nakoľko nám k dnešnému dňu neboli doručené kompletné podklady týkajúce sa súhlasného stanoviska k výrubu. Na získaní povolenia aktuálne pracujeme,“ poslala nám písomné stanovisko M. Machala.

Rozhodli sme sa preto osloviť odborníka, či motoristom nehrozí nebezpečenstvo pri jazde popod poškodené orechové stromoradie. „Orech je veľmi životaschopný a odolný strom. Je veľmi stabilný, aj keby úplne vyschol, dokáže odolávať i veterným smrštiam. Ja osobne mám v sade orech, ktorý je už dva roky suchý a tuším skoro nič ešte z neho neopadlo. Všetko je však individuálne a záleží na veľa okolnostiach,“ vysvetlil nám lesník Rastislav Gavora.

A ani tak zdanlivo vážne poškodenie kmeňa pílou, ako je možné vidieť na tridsiatich dvoch orechoch, podľa R. Gavoru nemusí znamenať ich koniec a takéto poškodenie môžu bez ujmy prežiť.

To, že sa majú takmer všetky napílené dreviny k svetu, svedčí i pohľad na ne. V zalistnení nijak nezaostávajú za nepoškodenými orechmi, ktoré v tomto úseku vytvárajú zelený pás okolo cesty druhej triedy.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa