Aktuálne

Ilustr. foto (commons.wikimedia.org)

Pri Chtelnici v pšenici objavili vzácne dravce

Skutočný poklad pre ornitológov ukrýva v týchto dňoch pšeničné pole pri Chtelnici. Na dva mesiace sa stalo hniezdiskom kaní popolavých, vzácnych a ohrozených dravcov. Na rozdiel od ostatných druhov, kane vychovávajú mláďatá priamo na zemi. Sú preto vo väčšej miere ohrozené predátormi, najmä líškami a diviakmi, ale zničiť ich môžu aj prudké dažde. Najväčším nebezpečenstvom je pre ne ale kombajn, ktorý pri žatve mláďatá usmrtí, informoval Michal Noga z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

13. 07. 2017 10:04  |  Región / Aktuálne
Radosť z ocenenia starostu Modrovky mala i Andrea Sevaldová. (vd)

Modrovka oslávila 860. výročie vo veľkom štýle

Obec Modrovka v prvý prázdninový deň oslavovala vo veľkom štýle. Obyvatelia i početní návštevníci si uctili 860. výročie prvej písomnej zmienky. Spievalo sa, tancovalo, zabávalo i rečnilo. Ku kultúrnemu domu sa zbehli aj športovci, ktorí v ten deň absolvovali Beh okolo hradu Tematín.

12. 07. 2017 13:00  |  Región / Aktuálne obsahuje fotogalériu
Džuna alias Dorka ostala natrvalo vo Vrbovom v milujúcej rodine. (archív opatrovateľskej rodiny)

Torézov psík si opäť užíva maznanie

Pes nebohého bezdomovca Antona Bielku, alias Toréza z Vrbového, už má konečne nový domov. Verný psík Dorka (Džuna), ktorý Toréza sprevádzal až takmer do posledných chvíľ jeho života, ostal natrvalo v meste pod šikmou vežou. Rodina, ktorá ho prichýlila, najprv váhala, či psa navyknutého na bezhraničnú slobodu na ulici dokáže vychovávať v byte.

09. 07. 2017 15:00  |  Región / Aktuálne
Dobrovoľní hasiči na súťaži predviedli skvelé výkony. (Maroš Bobi)

Medailová žatva moravianskych hasičov

Hasičský šport si vyžaduje veľa úsilia na prípravu, a keď sa potom dostaví zadosťučinenie vo forme úspechu, je o radosť postarané. Tešili sa aj členovia Dobrovoľného hasičského zboru Moravany nad Váhom, keď sa v nedeľu 25. júna v Dvorníkoch niekoľkokrát postavili na stupienok víťazov.

06. 07. 2017 15:40  |  Región / Aktuálne
Šiestaci sfárali do štôlne Bartolomej. (archív ZŠ V. Kostoľany)

Šiestakom z Veľkých Kostolian učarovalo baníctvo

Koncoročný výlet je pre žiakov vždy veľkým zážitkom. Najmä keď sa uskutoční na zaujímavom a netradičnom mieste. Šiestaci z Veľkých Kostolian sa vybrali do starobylej Banskej Štiavnice, ktorá je známa ťažbou striebra. Žiaci sfárali do jednej zo štôlní.

04. 07. 2017 15:00  |  Región / Aktuálne
Už viac ako polstoročie Krakovany tancujú (Peter Seitler)

Už viac ako polstoročie Krakovany tancujú

V Krakovanoch sa už po 51. raz zišli milovníci folklóru, aby spevom, tancom, muzikou, výtvarným prejavom i ukážkami remeselnej výroby vzdali hold umeniu našich predkov. V dedine, kde takmer každý druhý obyvateľ pôsobí v niektorom z folklórnych telies, podporil festival aj Trnavský samosprávny kraj. A tak sa slávnosti pred jedenástimi rokmi stali súčasťou Župného festivalu kultúry. Tento rok podujatie vo veľkom štýle otvoril dychový orchester Brass Band Auw zo Švajčiarska. Na pozauny hrali mladé, pohľadné Švajčiarky, a tak sa bolo aj na čo dívať.

30. 06. 2017 11:00  |  Región / Aktuálne obsahuje video obsahuje fotogalériu
Jozef Galbavý (pror)

Sladovnícky jačmeň, základ dobrého piva

Slovensko má dlhú tradíciu nielen pestovania jačmeňa, ale aj jeho spracovania na slad, ktorý je základnou surovinou na výrobu piva. Slad vyrábaný na Slovensku spĺňa najprísnejšie kvalitatívne parametre a je dlhodobo žiadaným artiklom na svetových trhoch.

29. 06. 2017 09:30  |  Región / Aktuálne
Sucho popraskalo pôdu až do hĺbky desiatok centimetrov. (Jozef Vojčiniak)

Horúčavy a sucho ohrozujú úrodu obilnín

Poľnohospodárov trápi extrémne teplo. Posledné tri mesiace na juhu Slovenska takmer nezapršalo. Obavy o úrodu zazneli i na minulotýždňovom stretnutí pestovateľov sladovníckeho jačmeňa v Trebaticiach. Podľa slov predsedu miestneho poľnohospodárskeho družstva Jozefa Galbavého pestovateľov obilnín čakajú tento rok na výnosoch straty takmer jednej štvrtiny úrody. Jeho slová o slabej úrode v dôsledku sucha potvrdil i predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík.

29. 06. 2017 09:00  |  Región / Aktuálne
Prekážková dráha dala zabrať všetkým pätnástim súťažiacim zo Slovenska, Čiech i Poľska. (Jozef Vojčiniak)

Súťaž furmanov prilákala do Podolia na jedinečnú konskú šou davy divákov

Ak sa povie Podolie, zrejme každému napadne Park miniatúr. Táto obec je však známa aj pretekmi furmanov. Na Jána si dali zraz už po štrnásty raz. Furmanská súťaž - Podolská konská show prilákala v sobotu 24. júna do areálu miestneho futbalového štadióna stovky divákov, ktorí sledovali súťaž majstrov vo vedení záprahu pracovných plemien studenokrvníkov.

28. 06. 2017 13:00  |  Región / Aktuálne obsahuje video obsahuje fotogalériu
Články 11 - 20 z 450
Gargo - Krbové a interiér štúdio

Anketa