GEFCO

Tereziánske slávnosti na Holíčskom zámku

Štvrtok 08. 06. 2017 13:00  | Piešťany / Spoločenská rubrika  | Autor: gak

Neskorobarokový zámok v Holíči patrí k dominantám Záhoria i Trnavského samosprávneho kraja. Je jednou z mála zachovaných pamiatok na cisársky rod Habsburgovcov a je priamo prepojený na jednu z najväčších panovníčok európskych i svetových dejín - Máriu Teréziu.

Slávnosti sú plné atrakcií pre deti i dospelých.

Slávnosti sú plné atrakcií pre deti i dospelých. (Autor: Laco Novák)

Pôvodne stál na strategickom mieste uhorsko-moravského pohraničia už v 11. storočí drevený vodný nížinný hrad, ktorý Arpádovci v 13. storočí prestavali na kamenný. Odvtedy menil majiteľov i vzhľad. Súčasnú podobu získal hrad vďaka manželovi Márie Terézie, cisárovi F. Š. Lotrinskému, ktorý ho prestaval z renesančnej protitureckej pevnosti na reprezentačné letné sídlo Habsburgovcov.

Z jeho pôvodnej krásy sa toho veľa nezachovalo, mesto Holíč, ktoré je vlastníkom zámku, ho však postupne zveľaďuje a robí z neho zaujímavú turistickú destináciu. Počas Tereziánskych slávností môžete okrem prehliadky zámku napríklad navštíviť jeho podzemie či člnkovať sa vo vodnej priekope. Bohatý kultúrny program je zárukou, že do Holíča radi zavítate aj nabudúce.

GARGO
Regal Burger

Anketa