Knihu Winterových spomienok pokrstili makom

Piatok 10. 03. 2017 09:00  | Piešťany / Spoločenská rubrika  | Autor: am

Nové vydanie knihy Spomienky na Piešťany, ktorú napísal sám budovateľ piešťanských kúpeľov Ľudovít Winter, uzrelo svetlo sveta. V stredu 1. marca ju pokrstili v priestoroch Elektrárne Piešťany. Za prítomnosti verejnosti knihu do života uviedli makovými zrniečkami.

Obľúbeným jedlom Ľ. Wintera boli makové šúľance, preto knihu pokrstili makom.

Obľúbeným jedlom Ľ. Wintera boli makové šúľance, preto knihu pokrstili makom. (Autor: am)

Život Ľ. Wintera, ktorý sa zaslúžil o to, aby sa z Piešťan stalo slávne kúpeľné mesto, prilákal do Elektrárne desiatky návštevníkov. Tí sa stali svedkami krstu knihy Spomienky na Piešťany, ktoré Winter písal v 60. rokoch minulého storočia. Knihu pokrstili makom, pretože autor memoárov miloval makové šúľance.

O vydanie sa zaslúžili aktivisti z občianskeho združenia (OZ) ProWinter v spolupráci s Balneologickým múzeom Piešťany a viacerými lokálnymi partnermi. „Keď organizujeme akcie na podporu projektu Sochy Ľudovíta Wintera, príde reč aj na život a dielo Winterovcov. Zistili sme, že mnoho nielen návštevníkov, ale aj obyvateľov nepozná históriu a nevie, čo všetko Winterovci pre mesto spravili. Vždy ich odkazujeme na knihu Spomienky na Piešťany,“ uviedla Katarína Hallová z OZ ProWinter. Aktivisti pritom zistili, že kniha už dávno v slovenčine nebola vydaná a je nedostupná. Oslovili preto riaditeľa Balneologického múzea, aby ju spoločne opäť dostali na trh.

Oproti predchádzajúcemu vydaniu sa čiastočne zmenilo i vnútro. „Je to prvé slovensko-anglické vydanie, doposiaľ bolo totiž vydané samostatne slovenské a samostatne anglicko-nemecké vydanie,“ uviedol Vladimír Krupa, riaditeľ Balneologického múzea. Kniha Spomienky na Piešťany nie je len o Ľ. Winterovi, ale aj o histórii kúpeľného mesta od konca 19. storočia do druhej polovice 20. storočia. „Rozhodli sme sa preto, že vydaním poskytneme obyvateľom a domácim a zahraničným návštevníkom informáciu o histórii Piešťan,“ prezradil V. Krupa.
Nové vydanie memoárov Ľudovíta
Wintera v slovensko-anglickej verzii.Nové vydanie memoárov Ľudovíta Wintera v slovensko-anglickej verzii. (Autor: reprofoto knihy)
Tomáš Bušo z OZ ProWinter sa z nového vydania teší a jednoznačne knihu odporúča. „Cítim sa veľmi dobre, pretože kniha sa opäť dostane medzi ľudí. Je v nej úžasný príbeh. Ľudia by mali vedieť, ako vznikli kúpele a ako by sme mohli čerpať z myšlienok Ľudovíta Wintera, jeho memoárov do budúcnosti. V každej knižnici nielen Piešťanca by táto kniha mala figurovať,“ dodal T. Bušo.

Pamäti napísal Ľ. Winter ako 97-ročný v maďarčine. Preložené boli do slovenčiny a Balneologické múzeum ich získalo ešte pred rokom 1989. Sú uložené v odbornom archíve múzea. Až zmena politického režimu umožnila vydať túto publikáciu, ktorá teraz vyšla na 176 stranách s 12 farebnými prílohami, 116 čiernobielymi obrázkami a rodokmeňom.


Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 9, ktoré je v predaji od 7. marca.

 

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa