Európske Piešťany!

Štvrtok 24. 08. 2017 07:00  | Piešťany / Editoriál  | Autor: Jozef Vojčiniak

Piešťany, zdá sa, predsa patria k európskym lídrom, aspoň čo sa týka xenofóbie voči turistom, ktorá sa v súčasnom období začala šíriť od Škótska až po Ibizu. V kúpeľnom meste tu bola už pred rokom.

Jozef Vojčiniak

Jozef Vojčiniak (Autor: red)

Na turistov a kúpeľných hostí počas minulého leta posielal policajtov primátor Miloš Tamajka, no činil sa i spravodajský web regionálneho politika Tomáša Hudcoviča produkovaním xenofóbnych článkov, ktorých jedinou nosnou témou bolo to, že v nich figurovali cudzinci.

Fenomén, ktorý v Piešťanoch vymysleli už minulé leto, sa v Európe začína označovať pojmom „turizmofóbia“. V populárnych turistických destináciách sa turisti stretávajú s nepriateľsky naladenými domácimi. Od benátskych kanálov cez škótsky ostrov Skye a španielsku Ibizu až po ulice Dubrovníka sa turisti stali pre miestnych nočnou morou napriek príjmom, ktoré im prinášajú.

V prímorskej mestskej časti katalánskej Barcelony nazývanej Barcelonetta domáci protestujú proti turistom už dlhšie. „Už nikdy takéto leto“, „Už žiadni turisti v našich domoch“, „Nie ste tu vítaní” - takéto transparenty bolo možné vidieť počas protestu, ktorý sa v Barcelonette konal 12. augusta na pláži plnej turistov. Španielska tlač označila demonštráciu za prejav „turizmofóbie“. V Barcelone došlo k incidentu, keď krajne ľavicová skupina zastavila autobus s turistami a nasprejovala jeho okná farbou.

I v týchto krokoch sú však Španieli voči Piešťancom rok pozadu. V lete minulého roka aj na základe článkov publikovaných v internetovom periodiku T. Hudcoviča napochodovala do kúpeľného mesta pochybná extrémistická skupina a chcela s nespratnými turistami narobiť poriadky. Ako aj sami konštatovali, článok sa nezakladal na pravde a v Piešťanoch panuje pokoj. A tak jediný incident medzi miestnymi a cudzincami zaznamenaný policajtmi bol ten, keď podnapitý mladý domorodec zaútočil kameňmi na predajňu s kebabom na pešej zóne v centre mesta.

Po pohnutom minuloročnom lete, keď sa nálady proti turistom v Piešťanoch vystupňovali, je túto turistickú sezónu pokoj, a tak sa zdá, že svoju „turizmofóbiu“ Piešťany posunuli iným európskym destináciám.

GARGO
Regal Burger

Anketa