GEFCO

Vynovenú bránu už osadili

Štvrtok 11. 01. 2018 19:00  | Piešťany / Aktuálne  | Autor: vd

Vstup do Gymnázia Pierra de Coubertina v Piešťanoch cez masívnu dubovú historickú bránu bol v decembri nemožný. Obe krídla renovoval stolár. Zatiaľ chránila vstup do budovy drevotriesková náhrada.

Gymnázium má opäť krásny historický vstup.

Gymnázium má opäť krásny historický vstup. (Autor: archív GYPY)

Majstrovi renovácia netrvala dlho, v posledný školský deň minulého roka dostalo priečelie budovy opäť svoj lesk. „Vstupnú bránu rekonštruovali na základe rozhodnutia Krajského pamiatkového úradu v Trnave. Stolári zachovali jej pôvodný historický dizajn,“ uviedla riaditeľka gymnázia Miroslava Hanková.

Brána pozostáva z dvoch veľkých otváracích krídel, v ktorých sú dve vstupné brány pre peších a v hornej časti sa nachádzajú svetlíky. Stolári uvedené časti čistili od povrchových nečistôt, ošetrili časti brány, do ktorých sa zahryzli škodcovia i hniloba. Nahradili len to, čo už nešlo zachrániť.

Starú opravenú bránu následne vybrúsili, ošetrili prípravkami proti škodcom a hnilobe, namorili a nalakovali. Tiež vyrobili nové kovania podľa dobových predlôh. Až po týchto úkonoch krídla brány osadili na pôvodné miesto a namontovali spomínané kovania. Rekonštrukcia si vypýtala 19 300 eur, zaplatí ju samosprávny kraj. 

GARGO
Regal Burger

Anketa