Vtáčie leto v Elektrárni

Piatok 14. 07. 2017 11:00  | Piešťany / Aktuálne  | Autor: am

Elektrárňa Piešťany sa rozčvirikala hlasmi mnohých operencov. V utorok 4. júla tam totiž otvorili dve nevšedné výstavy venované ochrane dravcov, histórii vtáčkarstva, súčasnej ornitológii a lietajúcim pokladom Sĺňavy. Návštevníci si tak v lete môžu posedieť na vedení, ale aj obdivovať zbierku piešťanského ornitológa Ericha Kubicu.

Návštevníci sa pri sedení na elektrickom vedení nechávali zvečniť.

Návštevníci sa pri sedení na elektrickom vedení nechávali zvečniť. (Autor: am)

Putovnú výstavu projektu LIFE Energia s názvom Sedím na vedení a je mi dobre videlo v rôznych slovenských mestách už viac ako 150-tisíc ľudí. Expozícia znázorňuje dôsledky používania elektriny na vtáctvo a riešenia ich ochrany.

Už počas vernisáže si vďaka fotorealistickej stene návštevníci mohli sadnúť na bezpečné elektrické vedenie a odfotiť sa s letiacim dravcom. Prezentovaných prvkov na ochranu vtáctva aj drôtov sa smeli dotýkať a popozerať si tiež mohli komiks, ktorý rozpráva príbeh zodpovedného mestečka, kde sa vtáky cítia bezpečne. Tieto aktivity budú prístupné aj návštevníkom počas leta, v rámci výstavy vyrobenej s použitím ekologických materiálov - dreva, kovu a papiera.

Jej súčasťou budú ešte aj dve komentované prehliadky, ktoré sa uskutočnia 25. júla a 1. augusta o 17.30 h. V týchto termínoch majú návštevníci príležitosť pozrieť si výstavu priamo s členom projektového tímu. Dozvedia sa množstvo zaujímavostí, môžu sa tiež zapojiť do súťaže.

Počas utorkovej slávnostnej vernisáže sa slova ujal aj Erich Kubica, ktorý sa k umiestňovaniu ochranných prvkov na elektrické vedenie vyjadroval veľmi pozitívne. „Prírodu v Piešťanoch sledujem 46 rokov a venujem sa aj lokalite medzi Piešťanmi a Drahovcami. Na týchto stĺpoch sa zabilo 17 labutí, jeden bocian a jeden orol kráľovský. Potom, čo boli namontované tieto ochranné prvky, som v nasledujúcom roku úhyn vtáctva nezaznamenal,“ uviedol ornitológ.

V Elektrárni napokon predstavili aj jeho výstavu s názvom Láska v krídlach - Od vtáčkarstva k ornitológii. Je ukážkou začiatku odchytu spevavých vtákov na území Slovenska spojená s výstavou klietok z prelomu 18. až 19. storočia. Doplnená je fotografiami vzácnych vtákov z chránených vtáčích území Sĺňavy. Zachytáva jej tajomné zákutia a umožňuje nahliadnuť do života hniezdiacich vtákov ako labuť hrbozobá, rybárik riečny, kúdeľníčka lužná či chavkoš nočný.


Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 27, ktoré je v predaji od 11. júla.

GARGO
Regal Burger

Anketa