V januári zomreli na cestách kraja štyri ľudia

Piatok 10. 02. 2017 16:00  | Piešťany / Aktuálne  | Autor: vd/KR PZ

Štyri dopravné nehody s tragickým koncom – to je zatiaľ sumár tragédií, ktoré sa stali na januárových cestách Trnavského kraja. Zahynul pri nich aj 41-ročný Piešťanec. Pri každej mediálnej správe, ktorú poslali hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave, boli v závere vážne varovania!

V polovici januára na diaľnici vyhasol život 41-ročného Piešťanca. Šiel pešo, vodiči nestihli zareagovať...

V polovici januára na diaľnici vyhasol život 41-ročného Piešťanca. Šiel pešo, vodiči nestihli zareagovať... (Autor: KR PZ)

„Za zníženej viditeľnosti musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev,“ upozorňujú hovorkyne polície. Pretože jedna z nehôd v obci Šaštín-Stráže sa nemusela vôbec stať, ak by chodkyňa idúca dňa 23. januára v tmavom oblečení bez reflexných prvkov nevošla náhle, mimo priechodu pre chodcov, do jazdnej dráhy citroenu. „Vodič auta nestačil zrážke s chodkyňou zabrániť, v dôsledku čoho utrpela zranenia, ktorým na mieste podľahla. Polícia vykonala u vodiča dychovú skúšku na alkohol, ktorej výsledok bol negatívny. Chodkyni bude odobratá krv...“ uviedla hovorkyňa Martina Kredatusová.

Ak zomrie muž v strednom veku, pričom má iba 41 rokov, automaticky si položíme otázky: Prečo taký mladý, ako sa to stalo? „Polícia vyšetruje okolnosti dopravnej nehody, ktorá sa stala 15. januára o 20.20 h na diaľnici D1 v katastri Piešťan smerom na Trenčín. Štyridsaťjedenročný vodič z Česka viedol osobné auto Audi A6, pričom mu z krajnice do cesty náhle vošiel chodec, ktorého nebolo vidieť. Auto ho zachytilo a odhodilo do pripájacieho pruhu, kde ho zrazil prichádzajúci Volkswagen Golf. Jeho 23-ročný vodič taktiež nestihol zrážke s chodcom zabrániť, v dôsledku čoho utrpel 41-ročný muž z Piešťan smrteľné zranenia. Ťažké zranenia utrpela aj spolujazdkyňa v Audi, ktorú zranilo rozbité čelné sklo. Dychovou skúškou polícia požitie alkoholu u oboch vodičov nezistila. Usmrtenému bude požitie alkoholu zisťované pri pitve...“ uviedla vo svojej správe rozposlanej celému mediálnemu okruhu opäť tá istá hovorkyňa polície. Jej upozornenie pre vodičov písané výrazným písmom znelo: „Polícia pripomína chodcom, že sú riadnymi účastníkmi cestnej premávky a taktiež sú povinní dodržiavať zákon o cestnej premávke. V ňom je uvedené, že diaľnicu môžu používať len vodiči motorových vozidiel, pričom iným účastníkom cestnej premávky je používanie diaľnice zakázané.“ 

Pri obci Kráľov Brod v okrese Galanta doplatila životom na šmyk inej vodičky len devätnásťročná dievčina! Ako sa stala táto nehoda? „Dvadsaťjedenročná vodička išla smerom od obce na Dolný Chotár, keď sa pravdepodobne dostatočne nevenovala riadeniu a s autom Peugeot 206 dostala šmyk, zišla mimo cesty, kde sa vozidlo prevrátilo na strechu. V čase nehody sa v aute nachádzali štyri osoby vo veku od 19 do 23 rokov. Dve utrpeli podľa predbežnej lekárskej správy ľahké zranenia. Devätnásťročná dievčina zraneniam na mieste podľahla. Vodičke bola odobratá krv na zistenie množstva alkoholu v krvi a podľa orientačných výsledkov je pravdepodobné, že mohla byť pod vplyvom alkoholu. Presné hodnoty budú známe neskôr. Polícia na objasnení príčin nehody stále pracuje,“ skonštatovala hovorkyňa Mária Linkešová.

Dňa 12. januára podvečer sa medzi obcami Trnava a Bučany stala ďalšia vážna nehoda, na následky ktorej prehral svoj boj o život 67-ročný muž. „Dvadsaťosemročná vodička viedla osobné motorové vozidlo Peugeot 206 smerom od obce Bučany. Na mokrej ceste dostala šmyk a vzápätí strhla riadenie do protismeru, kde došlo k čelnej zrážke s oprotiidúcim vozidlom Škoda Favorit. Pri nehode sa vážne zranili osoby v škodovke. Šesťdesiatsedemročný vodič utrpel zranenia, ktorým v nemocnici po prevoze podľahol. Tridsaťšesťročná žena s 12-ročnou dcérou utrpeli obe stredne ťažké zranenia. Vodička z peugeotu sa pri nehode nezranila. Polícia u nej pri dychovej skúške alkohol nezistila. Policajti jej na mieste zadržali vodičský preukaz. Okolnosti nehody ako aj presné príčiny polícia vyšetruje ako usmrtenie,“ skonštatovala jedna z hovorkýň.
Medzi obcami Trnava a Bučany na následky nehody prehral 
svoj boj o život 67-ročný muž. Stalo sa to 12. januára.Medzi obcami Trnava a Bučany na následky nehody prehral svoj boj o život 67-ročný muž. Stalo sa to 12. januára. (Autor: KR PZ)
A opäť priložila k správe varovanie: „Polícia apeluje na vodičov, aby zbytočne neriskovali a jazdili na cestách s ohľadom na svoje schopnosti. Dodržanie maximálne povolenej rýchlosti ešte neznamená, že každý vodič sa dokáže za každých okolnosti dostať bezpečne do cieľa. A práve okolnosti na ceste a svoje vodičské zručnosti by mali byť prvým kritériom pre každého vodiča.“

V Trnavskom kraji sa stali i ďalšie vážne nehody, tá posledná, kde vodiča zachraňoval vrtuľník, bola v Trebaticiach. Iná vodička si zasa v obci Veľká Pata nevšimla svetelné signály na železničnom priecestí a jej auto, v ktorom mala dieťa, sa zrazilo s nákladným vlakom. Výpočet nehôd môže pokračovať. Nie všetky sú, našťastie, tragické, no každá z nich je varovaním. Vážnym mementom, ktoré hovorí: „Buďte opatrní! Predvídajte. Neriskujte, nepodceňujte, venujte sa naplno riadeniu vozidla. Chodci či cyklisti, majte reflexné prvky!“Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 5, ktoré je v predaji od 7. februára.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa