Študenti elektrotechnickej priemyslovky si založili firmu

Utorok 22. 11. 2016 10:00  | Piešťany / Aktuálne  | Autor: er/red

V Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej (SPŠE) v Piešťanoch sa v stredu 9. novembra konalo valné zhromaždenie firmy, ktorú si založili samotní študenti. Pätnásť mladých ľudí presviedčalo akcionárov o perspektívnosti svojho podnikateľského plánu. Uspeli. Plány chcú dotiahnuť do úspešného konca.

Študenti 3. A triedy odboru TIS si založili JA Firmu s názvom PARADIGMA.

Študenti 3. A triedy odboru TIS si založili JA Firmu s názvom PARADIGMA. (Autor: archív SPŠE)

„Študenti 3. A triedy odboru Technické a informatické služby si založili JA Firmu s názvom PARADIGMA. JA Firma je jednou z najpopulárnejších súčastí programu JA Aplikovaná ekonómia. V tejto fáze výučby si študenti zakladajú skutočnú firmu, simulujúcu akciovú spoločnosť a musia prejsť všetkými krokmi podnikania od založenia, plánovania činnosti, cez marketingový prieskum trhu, vlastnú činnosť až po likvidáciu firmy a rozdelenie zisku ku koncu školského roka. Vďaka tejto praktickej skúsenosti, ktorá je medzi študentmi programu JA Aplikovaná ekonómia veľmi obľúbená, získavajú možnosť aplikovať teoreticky nadobudnuté skúsenosti o fungovaní podnikateľského subjektu okamžite v praxi. Učia sa tak nielen ekonómiu, ale aj byť zodpovednými, vedieť sa rozhodovať a viesť firmu. Prezidentka firmy Mária Jančovičová oboznámila prítomných akcionárov a hostí so stanovami a činnosťou JA Firmy. Konkrétne plány výroby, ľudských zdrojov, marketingu a financií predstavili jednotliví viceprezidenti. Akcionári sa nechali presvedčiť argumentmi a podnikateľský plán a stanovy schválili,“ uviedla pre Piešťanský týždeň učiteľka aplikovanej ekonómie Eva Rolincová. Zaželala mladým podnikateľom veľa elánu, tvorivosti a pracovitosti.

Študenti majú možnosť podnikať a vyskúšať si tvorivý potenciál vďaka podpore neziskovej organizácie Junior Achievement Slovensko, ktorá je garantom podnikateľského vzdelávania na stredných školách, ako aj podpore manažmentu SPŠE.

Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 47, ktoré je v predaji od 22. novembra.

GARGO
Regal Burger

Anketa