Nechcené knihy si zaslúžia druhú šancu

Sobota 07. 10. 2017 11:00  | Piešťany / Aktuálne  | Autor: Juraj Machovič

V zbernom stredisku nájdeme veľa nepotrebného a neužitočného odpadu, ktorý je nepoužiteľný. Ale nájde sa medzi ním aj taký, ktorý vie iný človek stopercentne využiť alebo spracovať.

Búdka na sídlisku Adam Trajan sa nachádza v okolí detského ihriska.

Búdka na sídlisku Adam Trajan sa nachádza v okolí detského ihriska. (Autor: jm)

To platí aj o knižných tituloch, ktoré sú pre niekoho nezaujímavé, neatraktívne a doma mu zbytočne zaberajú miesto. Tak sa ich rozhodne zrecyklovať, čo je škoda, lebo by mohli poslúžiť iným.

Nie je neobvyklým javom nájsť knihu v zbernom stredisku, ba, naopak, je to každodenná záležitosť. Existujú však možnosti, ako dať knihám druhú šancu a zároveň obšťastniť iných ľudí. Prvou z nich je antikvariát Knihyzaeuro, ktorý sídli v obci Banka a spravuje internetový obchod. Vlastníkovi antikvariátu knihy buď darujete, alebo vzácnejšie a zachovalejšie kusy predáte.

Druhou, nie až takou známou alternatívou, sú knižné búdky, ktoré v Piešťanoch vznikli vďaka aktivite Medzinárodného klubu žien. Jedna sa nachádza na sídlisku Adam Trajan za obchodným domom Kaufland, druhá v mestskom parku, obe v priestoroch detského ihriska.

Treťou možnosťou, kam umiestniť pre vás nepotrebnú knihu, je mestská knižnica. Po vstupe do budovy vpravo sa nachádza debna, kde je tiež možné darovať a zobrať si knihu. Posledným miestom výmeny a dočasného uskladnenia knižky je oblok reštaurácie ŽiWell pri vstupe na terasu.

GARGO
Regal Burger

Anketa