Najrýchlejšie horské dráhy vyrábajú v Piešťanoch

Streda 19. 04. 2017 09:00  | Piešťany / Aktuálne  | Autor: pror, aktuality.firemnykatalog.sk,

Nenápadná strojárska firma z Piešťan, Stakotra Manufacturing, patrí medzi celosvetových globálnych lídrov vo výrobe atrakcií zábavného priemyslu. Jej horské dráhy možno nájsť v zábavných parkoch Disney na celom svete. Konštruujú však aj monoraily - nadzemné metro, ktoré exportujú do Afriky, ale tiež na americký kontinent.

Nenápadná firma na okraji Piešťan exportuje horské dráhy do celého sveta.

Nenápadná firma na okraji Piešťan exportuje horské dráhy do celého sveta. (Autor: google street view)

Na konte má aj viacero rekordov. Jej horská dráha Ferrari Rossa v Abú Dhabí dosahuje zrýchlenie z nula na 240 kilometrov za hodinu za neuveriteľné štyri sekundy. Na Floride zasa piešťanská firma dodala najvyššie ruské koleso na svete - Orlando EYE, ktoré meria 120 metrov. Tieto informácie priniesol spravodajský portál aktuality.firemnykatalog.sk.

Podľa tohto portálu stále pribúdajúce nové projekty dotlačili Stakotru k rozšíreniu svojich výrobných priestorov. V priemyselnom areáli pri výpadovke z Piešťan na diaľnicu D1 postaví novú halu s rozlohou takmer šesťtisíc metrov štvorcových. Vďaka tomu sa súčasný počet zamestnancov z 205 rozrastie o ďalších tridsať pracovných pozícií. Ďalšie miesta tak zrejme vzniknú okrem samotnej výroby i v oblasti jej logistických činností.

Podľa spravodajského portálu plánovaná ročná produkcia bude podľa zámeru, ktorý Stakotra predložila úradom na povoľovanie, na úrovni 2100 ton. Do nových výrobných priestorov z kapacitne nevyhovujúcich priestorov presťahujú súčasné pracoviská, pričom uvoľnené priestory využijú na rozšírenie ostatných prevádzok firmy. V nových halách tak bude firma vykonávať len zváranie, zapasovanie susedných segmentov a privarenie prírub.

Stakotra nevyrába len prenosné atrakcie, ale špecializuje sa aj na veľké projekty - pevné konštrukcie kolotočov a atrakcie veľkých zábavných parkov, ako sú horské a vodné dráhy, ruské kolesá, vyhliadkové, padacie či vystreľovacie veže. Takmer všetky atrakcie projektujú na zákazku. Piešťanci konštruujú aj takzvané monoraily - nadzemné metro, ktoré vyvážajú do afrických štátov, Mexika či Venezuely.

Spoločnosti Stakotra Manufacturing sa v minulom roku darilo. Jej
tržby narástli až o štvrtinu na necelých 25 miliónov eur. Zisk sa však mierne znížil, keď klesol o deväť percent na 623-tisíc eur.

O existencii úspešnej firmy, na čele ktorej stojí Švajčiar Rolf Giger, dokonca nevedia ani mnohí obyvatelia Piešťan. Napriek viac ako štvrťstoročnému pôsobeniu na trhu je spoločnosť v rámci slovenského podnikateľského sektoru nenápadná a na domáci trh sa nezameriava. Konštrukcie obrích adrenalínových atrakcií by prípadná prevádzka zábavného parku v slovenských pomeroch nedokázala zaplatiť, preto sa ich marketingové aktivity týmto smerom ani neorientujú.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa