Na rekonštrukciu budovy stanice nemá železnica zatiaľ peniaze

  • Nezaradené
  • 24. júla 2010, 23:07
  • Autor:Viera Dusíková

PIEŠŤANY – Je čas dovoleniek, čoraz viac turistov prichádza do nášho mesta po železnici. Aj Piešťanci viac cestujú a posielajú svoje deti na prázdniny vlakom. Dovezú sa na stanicu, ale ťažkú batožinu musia vláčiť dvesto metrov, pretože zastaviť v priestoroch pred stanicou je zakázané.

Lavičky nepribudnú, parkovanie riešia



Ak si chcú starší a chorí ľudia sadnúť pred odchodom vlaku, nenájdu tu dostatočný počet lavičiek. Chýba tu slušná čakáreň aj bankomat. Na otázky, súvisiace s týmito problémami, odpovedá hovorkyňa Železníc SR Zuzana Chalupová.

Chystajú ŽSR ešte dotvoriť exteriéry železničnej stanice v Piešťanoch? Na budove boli napríklad kedysi zvonku hodiny, ktoré už roky nejdú a možno by sa dali obnoviť?

– V železničnej stanici Piešťany je plánovaná komplexná rekonštrukcia výpravnej budovy. Na uvedený zámer je spracovaná projektová dokumentácia, vydané stavebné povolenie, odovzdané stavenisko, avšak z dôvodu nedostatku investičných finančných prostriedkov je stavba zatiaľ pozastavená.

Naši čitatelia nám opakovane kladú otázky súvisiace s nedostatočným počtom lavičiek v železničnej stanici aj pred ňou. Odpovede typu – nemôžeme ich inštalovať z dôvodu, že by tam vyspávali bezdomovci, im nestačia. Argumentujú, že ak polícia napríklad v Novom Meste nad Váhom dokáže rozdávať 50 eur pokuty za nedovolený prechod cez koľaje či fajčenie v priestoroch stanice, vedela by si predsa poradiť aj s bezdomovcami vyspávajúcimi na lavičkách…

– K demontáži lavičiek vo vestibule železničnej stanice v Piešťanoch došlo vo februári 2009. Dôvodom bolo ich poškodenie a zničenie do takej miery, že nebolo možné ich už ďalej využívať. Zničenie a poškodenie lavičiek spôsobili najmä bezdomovci svojím častým zdržiavaním sa v priestoroch stanice. V stanici sa šíril zápach, na ktorý sa sťažovali cestujúci a ktorý nebolo možné nijakým spôsobom odstrániť ani zabrániť zdržovaniu sa bezdomovcov v železničnej stanici. Odstránením lavičiek z vestibulu sa zo stanice vytratili bezdomovci a spolu s nimi aj zápach.

Kto môže v Piešťanoch rozhodovať o znovuosadení lavičiek?

– Odstránenie lavičiek alebo ich opätovné osadenie je plne v kompetencii prednostu železničnej stanice. V tomto prípade sa k demontáži lavičiek pristúpilo najmä kvôli cestujúcim, ktorí sa na zápach sťažovali. Tento problém majú aj v Žiline, Vrútkach, v Dolnom Kubíne, Humennom a iných mestách, aj tu odstránili lavičky z rovnakých dôvodov.

Dá sa vôbec vyriešiť problematika bezdomovcov v priestoroch staníc?

– Problematika pohybu nežiaducich osôb v priestoroch staníc je veľmi ťažko riešiteľná, a nie je len v kompetencii ŽSR. Problémom bezdomovcov v železničných staniciach sa nezaoberáme len my v ŽSR, ale aj Železničná polícia, s ktorou dlhodobo pri riešení týchto situácií vzájomne spolupracujeme. V zime je, pochopiteľne, situácia horšia, keď sa bezdomovci snažia zohriať vo vnútri stanice. Pokiaľ však nevzbudzujú svojím správaním výrazné pohoršenie, nemôže ani Železničná polícia nič urobiť. Sme v kontakte so Železničnou políciou a spoločne sa snažíme dohliadať na pohyb bezdomovcov po stanici.

Pokiaľ ide o riešenie, tak tento problém, pokiaľ sa nezmení výklad zákonných noriem, môžeme pokladať za neriešiteľný. Samotní občania (bezdomovci) sa nezmenia a žiadny právny dosah na nich nemáme. Ak ich nepristihnete pri priestupku, nie je možné ich vykázať z haly a ak aj, nemajú peniaze na zaplatenie pokuty. Stav nevymožiteľnosti práva v nich len umocňuje pocit, že si môžu beztrestne robiť, čo sa im zapáči. ŽSR, resp. Železničná polícia ich môže len napomenúť a vyzvať, aby sa nesprávali asociálne, čo v mnohých prípadoch vôbec nezaberá.

Pravdepodobne aj z toho dôvodu mnohé stanice zatvárajú v noci čakárne…

– Aby sme chránili náš majetok a aspoň čiastočne eliminovali pobyt bezdomovcov v staniciach, sú niektoré stanice alebo aspoň čakárne v nočných hodinách, keď je malá frekvencia dopravy, zatvorené. Problém bezdomovcov na železničných staniciach nie je len problémom ŽSR a železničných staníc, ide o celospoločenský problém, ktorý vyžaduje komplexné legislatívne riešenie.
Vráťme sa ešte k pokutám za prechádzanie cez koľaje.

V Piešťanoch je dosť nešťastne riešený podchod pod železnicu. Zrážka s cyklistom či motocyklistom a ublíženie na zdraví hrozí pri každom vstupe do podchodu na Vrbovskej ceste. Mnohí ľudia idú radšej cez koľaje aj z dôvodu, aby ich v podchode neokradli rôzne podozrivé živly, ktoré sa tam pohybujú. Odlišná situácia je v železničnej stanici, tam chýba priechod do priemyselného areálu, hoci požiadavka zo strany občanov na podchod bola. Stavbu ale zhotovili v rámci projektu modernizácie železnice a v ňom na podchod nik nemyslel…

– Čo sa týka prechádzania cez koľaje, Železničná polícia je v plnom práve dávať ľuďom pokuty. Nie je v našich silách zakázať ľuďom priechod cez koľaje. Môžeme na nich len apelovať, že vstupom do vyhradeného obvodu ŽSR (a tým pádom aj prechádzaním cez trať) porušujú nielen predpisy, ale najmä ohrozujú svoju bezpečnosť a hazardujú so svojím životom. Priechod cez trať mimo vyhradeného priestoru je zakázaný a pre ľudí mimoriadne nebezpečný. Železničná polícia má teda právo takýchto ľudí pokutovať. ŽSR nezasahujú do kompetencií a právomoci Železničnej polície.

Železničná polícia svojím konaním sa snaží ľudí chrániť. ŽSR majú vo svojej správe približne 7000 km tratí normálneho, širokého, či úzkeho rozchodu. Nie je reálne vybudovať zátarasy, bariéry alebo ploty po celej dĺžke tratí. Treba mať na mysli to, že železnica tu bola skôr ako mnohé mestá, ktoré postavili svoje sídliská alebo mestské časti „na druhej“ strane železničnej trate. V miestach, kde je častejší pohyb osôb alebo kde je väčšia intenzita železničnej a cestnej dopravy existujú úrovňové alebo mimoúrovňové kríženia trate, tzv. železničné priecestia, nadjazdy či podjazdy. Práve tie slúžia ľuďom na prechádzanie cez železničnú trať. ŽSR ku koncu roku 2009 evidujú 2220 železničných priecestí a ich počet každým rokom klesá. V súčasnosti je tendencia, v rámci modernizácie železničných tratí, rušiť úrovňové kríženia a nahrádzať ich mimoúrovňovými – bezpečnejšími.

Piešťancov zaujíma aj to, prečo je pred budovou železničnej stanice v Piešťanoch pomerne slušný počet parkovacích miest pre zriadencov železníc a cestujúci, ktorí prídu na stanicu a na chvíľu zastavia, aby si mohli vyložiť ťažkú batožinu, dostanú od polície pokutu…

– Nie príliš vyhovujúce dopravné značenie pre cestujúcu verejnosť v priestore pred železničnou stanicou Piešťany je nám známe. Z uvedeného dôvodu sa uskutočnilo miestne vyšetrovanie za účasti zástupcov Mesta Piešťany, ŽSR a dopravného inšpektorátu. Mesto Piešťany dalo spracovať projektovú dokumentáciu nového dopravného značenia priestorov pred ŽST Piešťany, ktorá je v súčasnosti v štádiu odsúhlasovania zainteresovaných zložiek. Po konečnom odsúhlasení  bude v čo najkratšej dobe vykonaná zmena dopravného značenia. Veríme, že k spokojnosti občanov mesta Piešťany a cestujúcej verejnosti.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 17. apríla. Tento deň je Svetovým dňom hemofílie. Meniny má Rudolf.
  • 17.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 18. apríla. V tento deň sa v roku 1901 narodil MUDr. Emil Veselý, lekár, prednosta a primár…
  • 18.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 19. apríla 2024
Meniny má Jela, zajtra Marcel