Ľuďom v okolí atómky začínajú vymieňať jódové tabletky

Utorok 10. 10. 2017 13:00  | Piešťany / Aktuálne  | Autor: sita

Obce a mestá v okolí Jaslovských Bohuníc začínajú obyvateľom vymieňať tabletky jodidu draselného, ktoré majú doma pre prípad jadrovej havárie.

Aj obyvatelia Piešťan a okolia majú nárok na nové tabletky.

Aj obyvatelia Piešťan a okolia majú nárok na nové tabletky. (Autor: red)

Doterajším jódovým tabletkám po piatich rokoch v októbri uplynie exspiračná doba. Úlohou jodidu draselného v tabletkách je v prípade jadrovej havárie nasýtiť štítnu žľazu nerádioaktívnym jódom.

Tým sa zabráni ukladaniu rádioaktívneho jódu v štítnej žľaze, kde by sa dostal zo zamoreného vzduchu, vody a potravín. Slovenské elektrárne zabezpečili jódovú profylaxiu pre všetkých obyvateľov 230 obcí v pásmach ohrozenia jadrovými elektrárňami Jaslovské Bohunice a Mochovce.

Výmena jódových tabletiek je bezplatná. Jeden človek môže príslušné množstvo balení prevziať aj pre ostatných členov domácnosti. V Bohdanovciach nad Trnavou začali s výmenou jodidu draselného už v pondelok, vzápätí však výdaj nových jódových tabletiek pozastavili.

Podľa starostu Miroslava Sučáka obci chýbalo písomné usmernenie z odboru krízového riadenia Okresného úradu v Trnave. Starosta bol tabletky pre všetkých obyvateľov Bohdanoviec nad Trnavou prevziať osobne v sklade pri Nitre.

Každý dospelý obyvateľ v pásme ohrozenia jadrovou elektrárňou má nárok na štyri tablety jodidu draselného, deti dostávajú polovičnú dávku. Jodid draselný sa používa výlučne len v prípade jadrovej havárie. Užíva sa na výzvu, ktorú by dali príslušné orgány na úseku civilnej ochrany prostredníctvom médií.

Užitie tabliet počas normálnej prevádzky jadrových elektrární nemá žiaden ochranný význam.

Obce a mestá si samé určujú, akým spôsobom budú jódovú profylaxiu občanom vymieňať. Obyvatelia Hlohovca si budú môcť nový jodid draselný preberať od 13. októbra až do 15. novembra v klientskom centre mestského úradu, ako aj na pracovisku mestského úradu v časti Šulekovo.

Piešťanská radnica zatiaľ termín výmeny tabliet nezverejnila.

GARGO
Regal Burger

Anketa