GEFCO

Zmajstrovali vrhač kociek i lietajúceho panáčika

Nedeľa 25. 02. 2018 13:00  | Mladí dnes / Školstvo  | Autor: vd

Dielne i učebne Strednej odbornej školy technickej v Piešťanoch opäť poskytli priestor pre talentovaných žiakov. Svoje manuálne i odborné znalosti si na krajskom kole Technickej olympiády vyskúšali starší aj mladší žiaci z celého Trnavského kraja.

Najúspešnejší riešitelia Technickej olympiády z kategórie starších žiakov, ktorí vyrábali vrhač kocky.

Najúspešnejší riešitelia Technickej olympiády z kategórie starších žiakov, ktorí vyrábali vrhač kocky. (Autor: archív SOŠT)

Do Piešťan prišli v prvý februárový štvrtok víťazi okresných olympiád. Z piešťanských žiakov sa najviac darilo Samuelovi Potrokovi zo Základnej školy na Brezovej ulici. „Na ôsmom ročníku súťaže sa už tradične zúčastnili víťazi okresných kôl, žiaci ôsmych a deviatych ročníkov základných škôl a tercie a kvarty osemročných gymnázií, ktorí tvorili kategóriu A. Súťažili vo dvojiciach. Ich mladší kamaráti - piataci, šiestaci či siedmaci základných škôl a študenti prvých a druhých ročníkov osemročných gymnázií - tvorili kategóriu B. Tí bojovali každý za seba,“ uviedla zástupkyňa školy Daniela Kulíková.

Technická olympiáda mala dve časti - teoretickú a praktickú. Súťažiaci sa najskôr popasovali s otázkami vo vedomostnom teste a potom sa presunuli do dielní. Starší žiaci mali za úlohu zhotoviť z dreva podľa zadania a pomocou nástrojov i náradia vrhač hracej kocky. Mladší podľa obrázku a technického výkresu vyrobili lietajúceho panáčika. Odborná porota skonštatovala, že žiaci v oboch skúškach obstáli veľmi dobre.

Na treťom mieste medzi mladšími žiakmi skončil Samuel Potrok (uprostred).Na treťom mieste medzi mladšími žiakmi skončil Samuel Potrok (uprostred). (Autor: archív SOŠT)

Súťaž organizoval odbor školstva Okresného úradu v Trnave v spolupráci so Strednou odbornou školou technickou v Piešťanoch. Okrem víťazov ocenili výkony všetkých zúčastnených, ktorí preukázali technické myslenie i praktickú schopnosť riešiť tvorivé úlohy.

Výsledky kategórie „A“:

1. miesto: Daniel Dekan, Šimon Hornáček (ZŠ Boleráz)

2. miesto: Bence Szabó, Balázs Gódány (ZŠ B. Bartóka s VJM Veľký Meder)

3. miesto: Roman Štofa, Matúš Števík (ZŠ Podzámska, Hlohovec)

Výsledky kategórie „B“:

1. miesto: Adam Juriš (ZŠ s MŠ Spartakovská, Trnava)

2. miesto: Michal Pocsik (ZŠ Strážnická, Skalica)

3. miesto: Samuel Potrok (ZŠ Brezová, Piešťany)

GARGO
Regal Burger

Anketa