Enersol: Ochrana planéty v rukách elektrikárov

Piatok 13. 04. 2018 11:00  | Mladí dnes / Školstvo  | Autor: vd

Výborné výsledky v krajskom kole posunuli dvoch študentov Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Piešťanoch do celoslovenského kola súťaže s názvom Enersol, ktorá sa zaoberá obnoviteľnými zdrojmi a ochranou planéty Zem.

Zľava: Martin Horváth, Shakir Shakirji a Ľubomír Tuchscher.

Zľava: Martin Horváth, Shakir Shakirji a Ľubomír Tuchscher. (Autor: archív SPŠE)

Študenti Martin Horváth a Shakir Shakirji, ktorých na súťaži sprevádzal pedagóg Ľubomír Tuchscher, postúpili so svojimi prácami medzi slovenskú špičku. „Jeden tvorí neskutočné solárne roboty, druhý krásne kreslí. Ďakujem im za reprezentáciu a držím palce v Senici, kam ideme spolu 11. a 12. apríla,“ uviedol Ľ. Tuchscher, pre ktorého je Enersol srdcovou záležitosťou.

Treba iba pripomenúť, že tretiak M. Horváth si minulý rok v súťaži Enersol vybojoval zlatú medailu v konkurencii tridsiatich súťažiacich z piatich krajín Európy. Zostrojil autíčko na solárny pohon - šité na mieru projektu zameraného na využitie obnoviteľných zdrojov energie.

Martin je synom pedagóga Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Jeho otec prednáša kybernetiku a robotiku. Syn už ako drobec nasával techniku. Nemal ani päť a vedel spájkovať. Pre predmet počítačové systémy prestúpil z trnavskej priemyslovky do Piešťan. Jeho práca, parametre i technická dokumentácia boli na profesionálnej úrovni nielen v uplynulom roku súťaže, ale aj tento rok.

Jeho ďalší pedagóg Miloš Dragula pripomenul, že ich zverenec je po víťazstve v celoslovenskej strojníckej olympiáde prijatý na Strojnícku fakultu Slovenskej technickej univerzity. Školy sa idú oňho potrhať. Úspech mu zabezpečil nielen praktickú maturitu, získa i župné štipendium.

GARGO
Regal Burger

Anketa