Topfest

Školstvo

Študenti
DSA v Berlíne. (archív DSA)

Školy by mali reagovať na požiadavky trhu práce

O Základnú školu F. E. Scherera v Piešťanoch prejavila záujem spoločnosť Deutsch-Slowakische Akademien (DSA). Po rokovaniach na mestskom úrade, keďže mesto je zriaďovateľom základných škôl na území Piešťan, dostala DSA príležitosť predstaviť svoje plány aj vedeniu základnej školy, rade školy i rodičom. O zámeroch spoločnosti na Slovensku sme sa porozprávali s predsedom jej predstavenstva Marekom Niklom.

30. 11. 2016 08:49  |  Piešťany / Aktuálne
Zľava: Juraj Gábris, Marek Lörinc, riaditeľ školy Jozef Kolník, Lukáš Frank a Jozef Dragula. (archív SPŠE)

Piešťanskí elektrikári zvíťazili v robotickej súťaži

Skvelý úspech dosiahli členovia robotického krúžku zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej (SPŠE) v Piešťanoch pod vedením učiteľov Jozefa Dragulu a Juraja Gábrisa. Družstvo v zložení Lukáš Frank a Marek Lörinc zvíťazilo v kategórii Pozor chodec na záverečnom turnaji súťaže Y-Robot.

29. 11. 2016 10:00  |  Piešťany / Aktuálne
Nováčikovia základnej školy sa preniesli do Kráľovstva víl a škriatkov. (archív školy)

Prvákov z Rakovíc pasovali za rytierov školy

Tradičné imatrikulácie neobišli nováčikov rakovickej základnej školy ani tento rok. V stredu 16. novembra šestnástich prvákov pasovali za rytierov školy a okrem plnenia úloh sa deti zabávali, tancovali a užívali si pohľad na učiteľov prezlečených za postavy z Pána prsteňov.

25. 11. 2016 10:00  |  Región / Aktuálne

Testovanie monitormi čaká piatakov už túto stredu

Všetkých žiakov piatych ročníkov čaká tento týždeň veľké preskúšanie vedomostí zo slovenského jazyka a matematiky, nadobudnutých na prvom stupni. V stredu 23. novembra sa aj v piešťanských školách uskutoční Testovanie 5, skúška známejšia skôr pod ľudovým názvom „monitor“.

22. 11. 2016 10:30  |  Piešťany / Aktuálne
Študenti 3. A triedy odboru TIS si založili JA Firmu s názvom PARADIGMA. (archív SPŠE)

Študenti elektrotechnickej priemyslovky si založili firmu

V Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej (SPŠE) v Piešťanoch sa v stredu 9. novembra konalo valné zhromaždenie firmy, ktorú si založili samotní študenti. Pätnásť mladých ľudí presviedčalo akcionárov o perspektívnosti svojho podnikateľského plánu. Uspeli. Plány chcú dotiahnuť do úspešného konca.

22. 11. 2016 10:00  |  Piešťany / Aktuálne
Budova ZŠ F.E. Scherera je schátraná, vyžaduje si veľkú investíciu, nie je však isté, či súkromná škola môže čerpať prostriedky z eurofondov. (vd)

Skončí Základná škola F. E. Scherera v rukách súkromníka?

Medzi pedagógov i rodičov Základnej školy F. E. Scherera v Piešťanoch zavítajú zástupcovia nemeckej súkromnej školy Deutsch - Slowakische Akademien (DSA), aby im predostreli svoj model vzdelávania. Mestu Piešťany totiž ponúkli prevziať zriaďovateľské práva nad niektorou zo základných škôl. Zo štátneho do súkromného sektoru by tak podľa radnice mohla prejsť práve „devinka“ škola na sídlisku Adam Trajan. Súkromník by ju viedol pätnásť rokov.

19. 11. 2016 09:00  |  Piešťany / Aktuálne
Vysokoškoláci v Piešťanoch sa zúčastnili Týždňa vedy a techniky 2016. (am)

Študenti fyzioterapie sa vzdelávali aj o bylinkách

Týždeň vedy a techniky, každoročne organizovaný na školách po celom Slovensku, opäť obohatil vedomosti študentov. Minulý týždeň sa doň opäť zapojil aj Inštitút fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie v Piešťanoch. Pre vyučujúcich aj študentov si univerzita pripravila niekoľko zaujímavých prednášok.

18. 11. 2016 13:00  |  Piešťany / Aktuálne
FS Máj z Piešťan reprezentujúci slovenský folklór a tradície sa umiestnil na druhom mieste. (archív FS Máj)

Bali, aké zažijete iba raz. Folklórny súbor Máj spoznával Áziu

Krátko potom, ako folklórny súbor Máj pôsobiaci pri Gymnáziu Pierra de Coubertina v Piešťanoch oslávil 20. výročie svojho založenia, sa jeho členovia vybrali na cestu do ďalekej Indonézie. Bali, exotický ostrov s rozlohou o niečo väčší ako Slovensko, spoznávali celé dva týždne.

12. 11. 2016 12:00  |  Kultúra / Tanec
Piešťanskí gymnazisti zabávali svojich rovesníkov veselým príbehom Mačkin dom. (archív gymnázia)

Gymnazisti po rokoch opäť oprášili Mačkin dom

Študenti Gymnázia Pierra de Coubertina v Piešťanoch naštudovali pod vedením učiteľky slovenčiny Stanislava Šimovej divadelný príbeh o pyšnej mačke, čo býva v parádnom dome s maľovanými oblokmi a zlatom pretkávanými kobercami. Žije tam spolu so svojím sluhom a domovníkom, fúzatým kocúrom Vasilijom, a nemá inej roboty, iba fintiť sa a prijímať hostí.

11. 11. 2016 14:00  |  Kultúra / Divadlo
Takto vyzeralo námestie i budova školy na začiatku 50. rokov minulého storočia. (archív Gymnázia P. de Coubertina)

Gymnázium založili pred 80 rokmi Šindelár, Loubal a Winter

Gymnázium Pierra de Coubertina v Piešťanoch oslavuje v týchto dňoch osemdesiat rokov od svojho založenia. Jeho prvý názov bol Spolkové československé reálne gymnázium v Piešťanoch. Vyučovanie sa začalo 3. septembra 1936. Do prvej a druhej triedy nastúpilo 102 žiakov. Učili ich traja profesori a ďalší traja pedagógovia. Dnes je realita iná. V 23 triedach študuje 618 žiakov. Z nich je sedem tried osemročného štúdia, dve triedy päťročného bilingválneho štúdia a 14 tried štvorročného štúdia. Výučbu zabezpečuje plne kvalifikovaný 52-členný pedagogický zbor, dvaja externí učitelia a 16 nepedagogických zamestnancov. Gymnázium sídli na Námestí SNP. Aké však boli jeho prvopočiatky?

05. 11. 2016 12:00  |  História / História
Články 41 - 50 z 123

Anketa