Životné jubileum oslávila výstavou

Štvrtok 13. 07. 2017 11:00  | Kultúra / Výstavy  | Autor: am

Známa piešťanská výtvarníčka a galeristka Naďa Mikolášiková-Ábelová v pondelok 3. júla oslávila životné jubileum, 75 rokov. V ten istý deň za sprievodu mnohých gratulantov otvorila v Zrkadlovej sieni Domu umenia Piešťany svoju jedinečnú výstavu nesúcu názov Recykel 4.

Výtvarníčke Nadi Mikolášikovej-Ábelovej prišlo zagratulovať mnoho priateľov.

Výtvarníčke Nadi Mikolášikovej-Ábelovej prišlo zagratulovať mnoho priateľov. (Autor: am)

Kurátorského slova výstavy sa na slávnostnej vernisáži zhostil riaditeľ Balneologického múzea Imricha Wintera, Vladimír Krupa. „Pre tvorbu Nade Mikolášikovej sú typické kombinácie maľby a rôznych zaujímavých predmetov. A to od drobných detailov, súčastí artefaktov z čias dávno minulých až po predmety, ktoré zakomponúva do svojich malieb, vyznačujúcich sa originalitou, harmóniou pastelových farieb a ľahkosťou, ale i takých, ktoré človeka nútia zamyslieť sa nad životom, minulosťou i prítomnosťou,“ prezradil kurátor.

Výstava vznikla na podnet výtvarníčkinej mladšej dcéry Viktórie. „Som šťastná, že prišli mnohí, dokonca i takí, od ktorých som to neočakávala,“ povedala na margo výstavy výtvarníčka, ktorá 9. júna 1990 otvorila prvú súkromnú galériu v Piešťanoch. Výstava nesie názov Recykel najmä preto, že umelkyňa predlžuje život predmetom, ktoré by pravdepodobne skončili v šrote. „Celý život som pracovala v priemysle alebo navštevovala rôzne priemyselné prevádzky. Objekty a stroje sú mi teda blízke a zanechalo to vo mne hlboké stopy,“ vysvetlila výtvarníčka zdroj svojej inšpirácie. Aby mohla tvoriť, kupuje pritom len farbu, štetce, riedidlá a všetky ostatné suroviny pochádzajú „z domu“.

Výstava, ktorá je prierezom staršej tvorby i noviniek, je prístupná do 13. augusta.

GARGO
Regal Burger

Anketa