Spoznajte históriu Červeného kríža v Rusku

Pondelok 29. 01. 2018 06:00  | Kultúra / Výstavy  | Autor: sita

Pôsobeniu Červeného kríža v Rusku a aktívnej účasti členov ruskej cárskej rodiny na jeho činnosti je venovaná obrazovo-bannerová výstava Milosrdenstvo v dejinách, ktorú sprístupnili v Západoslovenskom múzeu v Trnave.

Hlavná časť výstavy je venovaná veľkokňažnej Jelizavete Feodorovne.

Hlavná časť výstavy je venovaná veľkokňažnej Jelizavete Feodorovne. (Autor: zsm)

Výstava dokumentuje aj prínos Jelizavety Feodorovny (Alžbety Ruskej) k aktivitám ruskej spoločnosti Červeného kríža. Dokumentárnu výstavu môžu návštevníci múzea vidieť do 11. februára.

Časť výstavy sa zaoberá vznikom ruského Červeného kríža a spoločenstvom milosrdných sestier. Rusko sa pripojilo k Medzinárodnej organizácii Červeného kríža za vlády Alexandra II. v roku 1867. Ten inicioval vznik Spoločnosti pre starostlivosť o chorých a ranených bojovníkov, ktorá bola neskôr premenovaná na Spoločnosť ruského Červeného kríža (ROCC).

Po tragickej smrti veľkokniežaťa Sergeja Alexandroviča, predsedu najväčšej moskovskej pobočky ROCC v Rusku, viedla túto pobočku spoločnosti jeho manželka, veľkokňažná Jelizaveta Feodorovna.

Výstava obsahuje málo známe stránky ruskej histórie z konca 19. a začiatku 20. storočia, materiály o práci ROCC počas prvej svetovej vojny, keď ruský Červený kríž dokázal zmobilizovať zdravotnícke zariadenia po celej krajine a poskytovať pomoc stovkám tisícov zranených vojakov a väzňov.

Hlavná časť venovaná veľkokňažnej Jelizavete Feodorovne obsahuje kópie historických fotografií a dokumentov o jej činnosti v moskovskej pobočke spoločnosti Červeného kríža.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa