Sofiina voľba po česku

Pondelok 14. 08. 2017 07:00  | Kultúra / Výstavy  | Autor: MsK

Hlavná hrdinka Styronovho románu Sofiina voľba odkrýva svoju minulosť z obdobia druhej svetovej vojny, počas ktorej prežila pobyt v koncentračnom tábore. Práve tu sa mala rozhodnúť, ktoré zo svojich dvoch detí pošle do plynovej komory.

Návštevníci výstavy spoznajú život židovských detí v pestúnskych rodinách aj prostredníctvom fotografií.

Návštevníci výstavy spoznajú život židovských detí v pestúnskych rodinách aj prostredníctvom fotografií. (Autor: archív MsK)

Príbeh tejto hrdinky inšpiroval českú publicistku Juditu Matyášovú, ktorá založila v roku 2011 projekt s názvom Sofiina volba po česku. Rozhodla sa, že vypátra osudy 80 československých židovských detí, ktoré sa ich rodičia v snahe zachrániť ich počas vojny rozhodli poslať na jeseň roku 1939 do Dánska - do pestúnskych rodín.

J. Matyášovej sa počas trojročného pátrania po celom svete podarilo nájsť 30 príbehov týchto vtedy detí, teraz 90-ročných pamätníkov. Zdokumentovala ich osudy, publikovala ich v knihe Přátelství navzdory Hitlerovi, urobila z nich dokumentárny film

Na sever a pripravila už spomínanú putovnú výstavu. Tá je aktuálne inštalovaná v Piešťanskom informačnom centre na Pribinovej ulici do 31. augusta. Návštevníci výstavy sa dozvedia nielen to, ako sa deťom žilo v Dánsku, ale tiež o ich povojnových osudoch v Čechách, Dánsku, vo Švédsku, v Izraeli a v Amerike.

GARGO
Regal Burger

Anketa