S pôrodnicou sú mamičky spokojné

Utorok 08. 08. 2017 07:11  | Kultúra / Výstavy  | Autor: Alexandra Mathiasová

Mamy na Slovensku mali možnosť už šiesty rok ohodnotiť pôrodnicu, v ktorej priviedli na svet svoje bábätko. Prostredníctvom internetového portálu Sprievodca pôrodnicami zariadenie oznámkovali, to v konečnom sčítaní získalo percentuálny výmer úspešnosti. Pôrodnícke oddelenie Nemocnice A. Wintera v Piešťanoch uspelo so 73 percentami.

Rodičky sú s nemocnicou spokojné, ale...

Rodičky sú s nemocnicou spokojné, ale... (Autor: pt)

Do hodnotenia pôrodníc sa v minulom roku zapojilo 3404 mamičiek. Prostredníctvom dotazníka boli spytované, či boli spokojné s predpôrodnou prípravou, ako sú spokojné so súkromím, ochotou či odbornosťou personálu, vybavením pôrodnice, podporou dojčenia a starostlivosťou o bábätko. Taktiež uvádzali, či mohli mať pri sebe počas pôrodu sprevádzajúcu osobu, či im bolo umožnené prvé priloženie bábätka na pôrodnej sále a či by šli do pôrodnice rodiť opäť a odporučili ju kamarátke.

Napriek tomu, že piešťanská pôrodnica sa na prvých troch miestach v rámci Trnavského kraja neumiestnila, percentuálne je za nimi v tesnom závese. Mamičky sú s ňou spokojné na 73 percent, jednoznačne by ju odporučili.

Oddelenie však stratilo „body“ v tom, že neumožňuje byť s bábätkom približne prvé dve hodiny po pôrode na sále. Taktiež sa matky zhodli, že nedostatočné bolo i prvé priloženie dieťaťa na sále a neveľkú spokojnosť vyjadrili aj s predpôrodnou prípravou - cvičeniami či prednáškami. „Hoci som sa času stráveného v pôrodnici obávala, bola som milo prekvapená. Keďže ide o menšiu pôrodnicu, žena sa tam necíti ako v nemocničnom zariadení. Personál je veľmi milý, ochotný a super je, že bábätko ostáva po pôrode pri mame,“ vyjadrila svoje dojmy z pôrodu mamička Terézia Toráková z Piešťan.

S pôrodnicou má skúsenosť i ďalšia rodička z kúpeľného mesta, ktorá si neželá byť menovaná: „Personál bol super, ochotný, starostlivý, príjemný. V lete však chýba klimatizácia, nedá sa tam žiť. V Piešťanoch chýba zvyk, ako je v zahraničí - okamžité prikladanie bába na prsia, a to aj tým, čo majú za sebou sekciu. Potom je problém s dojčením. Vytvára sa nátlak na dojčenie, čo je stresujúce. A čo sestrička, to iný názor.“

GARGO
Regal Burger

Anketa