Posolstvo o Lužinského svete

Nedeľa 08. 04. 2018 16:00  | Kultúra / Výstavy  | Autor: Gabo Kopúnek

Vlastniť fotoaparát ešte neznamená byť fotografom. K tomu treba oveľa viac. Napríklad dobré, všímavé oko a, samozrejme, dobré svetlo. V dobrom svetle sa už niekoľko desaťročí umeleckému svetu predstavuje Vladimír Lužinský z Chtelnice. V kaštieli v rodnej obci aktuálne vystavuje niekoľko nádherných prác zo svojho posledného obdobia.

Vernisáž výstavy fotografií priniesla prekvapenia. Jedným z nich bol spevák Jozef Mak z televíznej šou Zem spieva (druhý zľava), ďalším netradičné vystúpenie Lucie Lužinskej. Vedľa nej stojí otec Vladimír Lužinský, vpravo je kurátor Martin Valo.

Vernisáž výstavy fotografií priniesla prekvapenia. Jedným z nich bol spevák Jozef Mak z televíznej šou Zem spieva (druhý zľava), ďalším netradičné vystúpenie Lucie Lužinskej. Vedľa nej stojí otec Vladimír Lužinský, vpravo je kurátor Martin Valo. (Autor: gak)

Rovnako nemôže byť každý spevákom, hoci mnohí si to o sebe myslia a akurát tak dobre ľudí pobavia, kým im nepôjdu na nervy. Dobrý hlas, rytmus a otvorenosť inováciám prítomným hosťom vernisáže predviedla známa slovenská speváčka Lucia Lužinská, dcéra autora snímok, ktoré nevšedným spôsobom zachytávajú všednosť každodenného dňa. Asi to majú obaja v krvi, lebo Lucia zas zo všedných melódií a piesní vytvorila nevšedné. Ale tie si môžete vypočuť vo videu.

((image:8eUT8MMNm9s))

Vladimíra Lužinského nielen domáci poznajú ako bojovníka, ktorý, ak si niečo zaumieni, tak sa zahryzne a nepustí. Aj vďaka tomu veľa vecí v Chtelnici ožíva. Osobitým spôsobom však ožívajú aj objekty v jeho fotografiách. Stačí sa len pozorne zadívať a vnímať. Aj tomu, kto nemá príliš veľkú fantáziu, sa pred očami začne odvíjať film, cez ktorý spozná, čo chcel daným záberom autor povedať. A nejde len o zľudovené Tatry, ktoré Lužinský dokumentoval v začiatkoch svojej tvorby.

„V priestoroch kaštieľa nájdete fotografie z viacerých fotografických seriálov, v ktorých sú pretavené tisíce hodín práce, premýšľania, mapovania svetla. Lebo fotografia je o dobrom svetle,“ podotkol kurátor výstavy Martin Valo. „Vladimír predkladá svoj kumšt verejnosti ako rozprávač príbehu aj ako kronikár času a nabáda diváka zastaviť sa a zahľadieť sa na krásu, ktorá je Vladimírovým svedectvom o svete, čo si vystačí aj bez nás,“ opísal kurátor posolstvo autora.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa