GEFCO

Odvážne až neľútostné obrazy

Štvrtok 09. 11. 2017 19:00  | Kultúra / Výstavy  | Autor: Viera Dusíková

Večer pred voľbami do samosprávnych krajov sa v Elektrárni Piešťany zišli príbuzní, priatelia a fanúšikovia umenia, aby sa zúčastnili vernisáže výstavy diel dvoch rodákov z Piešťan, dlhoročných priateľov s podobnými postojmi k náboženstvu, politike i k životu.

Na svastikáciu upozornil Palo Bratranec, pričom vyjadril obavy zo vzostupu neonacizmu na Slovensku.

Na svastikáciu upozornil Palo Bratranec, pričom vyjadril obavy zo vzostupu neonacizmu na Slovensku. (Autor: vd)

Stano Grežďo a Palo Bratranec pripravili výstavu, ktorá nemá v histórii Piešťan obdobu - vystavili odvážne, miestami až neľútostné obrazy či inštalácie.

Nie sú to diela, ktoré si doma zavesíte nad gauč v obývačke, aby ste nimi vítali usmievavých hostí. Ale kto má byt zariadený inak ako bežní ľudia, jeho interiér by vďaka Bratrancovým či Grežďovym dielam získal punc slobody a vyjadrenia názoru.

Stana Grežďa (štvrtý zľava) prišla na vernisáž do Elektrárne podporiť jeho veľká rodina.Stana Grežďa (štvrtý zľava) prišla na vernisáž do Elektrárne podporiť jeho veľká rodina. (Autor: vd)

Vo svete nadmernej informovanosti ponúkajú diela oboch autorov pohľad na osobné a sociálne otázky, ktoré umelcov zaujímajú a zároveň znepokojujú. Grežďo aj Bratranec počas vernisáže vysvetlili dôvody, ktoré ich viedli k vytvoreniu svojich multipanelových i veľkoplošných diel, tvorených kombinovanou či tlačiarenskou technikou, farbou v spreji na papier, ale tiež olejom na kartóny. Výstava potrvá do 7. decembra.

GARGO
Regal Burger

Anketa