Obrazy odrážajú vnútorný svet autora

Piatok 11. 11. 2016 12:30  | Kultúra / Výstavy  | Autor: am

Galériu Domu umenia Piešťany zdobí opäť ďalšia umelecká lahôdka. Vo štvrtok 3. novembra slávnostnou vernisážou otvorili výstavu malieb a sôch moravského výtvarníka Jana Svobodu. Kolekcia vystavených diel nesie názov Hledání.

Súčasné maľby Jana Svobodu sú menej doslovné, no omnoho pokojnejšie.

Súčasné maľby Jana Svobodu sú menej doslovné, no omnoho pokojnejšie. (Autor: am)

Vernisážou hudobne sprevádzala harfistka Katarína Turnerová. Diela uviedla odborníčka Viera Žáková z Ateliéru Hlavina: „Za 25 rokov prešiel Jan Svoboda kus cesty, čo sa týka výtvarného prejavu, a jeho tvorba sa významným spôsobom menila. Najskôr boli jeho obrazy plné abstraktných postavičiek z ľudskej či zvieracej ríše, objavovali sa tam kvety, domy, hviezdy. Postupne však od konkrétnych objektov ustupoval a jeho obrazy sa stali menej doslovnými. Jeho súčasné maľby sú omnoho pokojnejšie, založené na citovom pôsobení farby, majú hĺbavý ráz a napriek svojej zdanlivej jednoduchosti sa vyznačujú dôslednou konštrukciou.“

Diela J. Svobodu sú veľmi priamo a spontánne označené názvami ako tri pruhy či kruhy, rovnako priamo pôsobí i autor sám. Návštevníkov vyzval, aby sa ho spýtali, čo ich najviac zaujíma, a na otázky poctivo odpovedal. „Celý život hľadám niečo, čo je za trojrozmernou oponou, svetom, ktorý nás obklopuje. To, čo nie je vidieť, je dôležité. Povedzme, že sú to myšlienky. Obrazy, ktoré robím, lemujú moju cestu, hľadanie, a to, k čomu som dospel. Čím som starší, tým menej sú pre mňa dôležité viditeľné veci a zaujíma ma vnútorný svet,“ prezradil umelec, čím sa zaoberá pri tvorbe.

Výstavu Hledání môžete v Dome umenia obdivovať do 30. novembra.

GARGO
Regal Burger

Anketa