Aj staré kúsky látky majú svoje čaro

Utorok 19. 12. 2017 11:00  | Kultúra / Výstavy  | Autor: Daniela Serišová

Ušiť niečo vlastnoručne vôbec nie je ľahké. Zošiť ale niečo z rôznych starších kúskov látky, dať tomu tvar, zmysel a dušu je o to ťažšie. Takéto majstrovstvo svojich rúk a fantázie predvádzajú aj členky Patchwork klubu Piešťany v Mestskej knižnici.

Zo starých látok šikovné ruky vytvoria hocičo.

Zo starých látok šikovné ruky vytvoria hocičo. (Autor: dan)

Patchwork je technika šitia, pri ktorej sa zošívajú rôzne kusy látok na vytvorenie jednej celej plochy. Pôvodne vznikla v Amerike, kde chudobní usadlíci nemali látok nazvyš a zo zdrapov vynoseného a potrhaného oblečenia zošívali prikrývky. Dnes sa technika patchwork používa na vytvorenie pekných a nápaditých vzorov.

Členky piešťanského klubu na výstavu pripravili rôzne hračky, ozdôbky, prestierania, obrusy či dokonca prikrývky a vankúše. Medzi vystavenými vecami nechýbali ani šité vianočné ozdoby od výmyslu sveta, alebo aj známe rozprávkové postavičky.

„Každý rok organizujeme charitu, kde sa snažíme pomôcť rôznymi hračkami, vankúšmi či dekami. Neraz sme robili charitu pre Domum či Detský domov,” približuje pozadie klubu členka Janka Eliášová. Zošívanie použitých či nových kúskov látky nie je nič jednoduché. Aj skúseným šičkám trvá výroba jednej deky až 60 hodín.

GARGO
Regal Burger

Anketa