Hudobný tip: Nick Cave

Sobota 02. 09. 2017 11:00  | Kultúra / Rádio Piešťany  | Autor: Michael Papcun

V rubrike Hudobný tip predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

Tretí album Nicka Cavea & The Bad Seeds - Kicking Against The Bricks.

Tretí album Nicka Cavea & The Bad Seeds - Kicking Against The Bricks. (Autor: Mute Records)

Pri cover verzii (prevzatí/prerobení cudzieho diela) skladby v ideálnom prípade nejde len o prepis materiálu umelca niekým iným. Do hry vstupujú schopnosti reinterpretovať dielo alebo vzdať mu poctu, vyzdvihnúť niektoré z jeho znakov. Môže sa zmeniť cieľová skupina piesne, jej charakter, ale aj postoj k téme, ku ktorej sa vyjadruje. Jedným z najlepších príspevkov do debaty o povahe cover verzií je tretí album Nicka Cavea & The Bad Seeds - Kicking Against The Bricks.

Silnou stránkou albumu je široké žánrové rozpätie. Od klasického blues, rocku a country (I´m Gonna Kill That Woman, Sleeping Annaleah) sa dostávame až po newyorskú protopunkovú scénu konca 60. rokov (All Tomorrows Parties). Veľmi rozdielny a v podstate nesúrodý materiál prepája do súdržného vlákna práve výrazný rukopis Caveovej skupiny. Do prevzatých štruktúr dokážu citlivo vložiť svoju melancholickosť a mystickú atmosféru, temnú romantiku a atmosféru nie nepodobnú gotickým románom.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa