Literárny tip: Všetci by sme mali byť feminist(k)ami

Nedeľa 06. 05. 2018 15:00  | Kultúra / Kniha  | Autor: Ivana Papcunová

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

kniha 18

kniha 18

Chimamanda Ngozi Adichie je nielen autorkou brilantného románu Amerikánka, ale venuje sa aj otázkam rodovej rovnosti. Esej Všetci by sme mali byť feminist(k)ami oslovila nielen množstvo čitateľov, ale jej posolstvo cituje i popová diva Beyoncé. Úderný titul eseje v origináli We Should All Be Feminists sa ocitol na odevoch značky Dior a každý 16-ročný Švéd a Švédka dostane od vlády výtlačok tejto eseje.

V čom tkvie nevídaný úspech útlej knižky? Adichie ponúka svoj neobyčajný pohľad na problém, čo dnes znamená byť ženou. Je feminizmus výsada, problém, cieľ, snaha alebo hanlivé označenie? Aj my sme zviazaní zaužívanými stereotypmi správania mužov a žien? Kde je zakorenené takéto vnímanie problému rodovej rovnosti a dá sa to vôbec zmeniť? Kniha rozhodne patrí do ruky každého rozmýšľajúceho človeka.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa