Literárny tip: Timrava

Piatok 06. 04. 2018 19:00  | Kultúra / Kniha  | Autor: Ivana Papcunová

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

Obálka knihy.

Obálka knihy. (Autor: Artforum)

„Stará panna s divými ideami som,“ výstižné vyjadrenie Timravy aj motto netradičnej knihy, plastického obrazu spisovateľky, pre ktorú bola samota najbližšou spoločníčkou. Esejistka Dana Podracká vytvorila zlatý rez Timravinou tvorbou - voľne poprepájala úryvky z korešpondencie, výroky autobiografickej postavy Viery a úryvky z noviel Ťapákovci a Skon Paľa Ročku.

Kniha je výbornou kolážou s vydareným dizajnom, ponúka netradičný pohľad na našu prvú modernú spisovateľku: „Stojíme proti sebe. Božena a ja, Timrava. V srdci priateľky...“ Spoznávame Timravu ako citlivú, snívajúcu, zraniteľnú, ale aj ostrú a nahnevanú, s psychologickým prienikom a patričnou dávkou irónie a sebairónie, presne podľa Mináčových slov: „Či nie je Timrava nádherná babička slovenského feminizmu, ktorý neexistuje?“

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa