Literárny tip: Elena Ferrante - Geniálna priateľka

Sobota 24. 02. 2018 10:00  | Kultúra / Kniha  | Autor: Ivana Papcunová

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

Na pozadí atmosféry Neapola 50. rokov a rozmáhajúcej sa mafie sa začína strhujúci príbeh priateľstva dvoch dievčat.

Na pozadí atmosféry Neapola 50. rokov a rozmáhajúcej sa mafie sa začína strhujúci príbeh priateľstva dvoch dievčat. (Autor: Martinus)

Z anonymnej talianskej autorky (alebo autora), ktorá/ý píše pod pseudonymom Elena Ferrante, sa stal svetový literárny fenomén. Tetralógia Neapolská sága (Geniálna priateľka je prvá časť) vám vyrazí dych, očarí vás a oberie vás o všetok voľný čas aj spánok.

Na pozadí atmosféry Neapola 50. rokov a rozmáhajúcej sa mafie sa začína strhujúci príbeh priateľstva dvoch dievčat, Eleny a Lily, fascinujúci „triler“ o ženskom svete. Paralelné aj neustále sa prepletajúce príbehy priateliek, ich detstvo, dospievanie, štúdium, milenecké a manželské vzťahy, vzťahy matiek a dcér... nám pripomínajú vlastné spomienky, zážitky, túžby, tajnosti... Ferrante píše o ženskej skúsenosti a ženskom svete, ale neskĺzne do „ženskej literatúry“, ale ponúka silný sociálny román. 

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa