Saxofonisti ozvučili nemý film s Charlie Chaplinom

Streda 12. 04. 2017 11:00  | Kultúra / Hudba  | Autor: vd

Predstavte si Charlie Chaplina ako mladého roztržitého a absolútne nepraktického hasiča v nemom filme, do ktorého si každý jeho kolega s chuťou kopne. Najlepšie do zadku. Ešte aj tieto zvuky sú v nemom filme „nemé“. V Piešťanoch však nemý film s hereckou legendou a komikom ožil vďaka saxofónovému kvartetu Saxophone Syncopators.

Ladislav Fančovič vytvoril aranžmány, na snímke spolu s Frederikou Babuliakovou.

Ladislav Fančovič vytvoril aranžmány, na snímke spolu s Frederikou Babuliakovou. (Autor: vd)

Diváci v Kongresovom centre Slovenských liečebných kúpeľoch Piešťany ochutnali v stredu 5. apríla nevídanú lahôdku, ktorú im namiešal vo svojich ragtimových aranžmánoch Ladislav Fančovič spolu s tromi ďalšími unikátnymi saxofonistami - Pavlom Hoďom, Jánom Gašpárekom a štíhlou blondínkou Frederikou Babuliakovou. Hralo im to vážne aj zvesela.

Najskôr sa predstavili klasickou hudbou autorov svetovej značky - Wolfgangom Amadeom Mozartom či Johannom Sebastianom Bachom, potom pridali novodobejšie hranie. Skladby Mariána Lejavu, Ernie Ardmana, Felixa Feista, Georgea Linusa Cobba, Sebastiana Yardiera a Teda Koehlera v drvivej väčšine aranžoval pre saxofóny už spomínaný slovenský klavirista, saxofonista a aranžér L. Fančovič.

Po krátkej pauze na upravenie techniky nasledovalo premietanie nemého filmu z roku 1916 - ozvučili ho práve štyria saxofonisti. Bola to zvláštna chvíľa sledovať Charlieho Chaplina, ako sa naháňa po bielo-čiernom plátne so svojím neodmysliteľným klobúčikom a paličkou a zároveň vnímať všetky zvuky filmu - do posledného detailu prostredníctvom živých ragtimov a hot jazzových skladieb kvarteta, ktoré v tme osvecuje len jedna lampa na javisku. Zážitok, na aký sa nezabúda.

Diváci nevedeli, že hudobníci na dosiahnutie najvernejšieho a najautentickejšieho zvuku použili originálne dobové hudobné nástroje z 20. rokov minulého storočia. Nástroje síce nevideli, ale počuť ich bolo - synchronizovane s každou scénou, s každým zvonením hasičského telefónu či zvončeka, ktorý vtipný Chaplin zvysoka i zhlboka bagatelizoval. Bolo to geniálne.
Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 14, ktoré je v predaji od 11. apríla.

GARGO
Regal Burger

Anketa