Podoby džezu perom Jana Babiča

Nedeľa 22. 10. 2017 14:00  | Kultúra / Hudba  | Autor: jb

Milí priatelia džezu a dobrej hudby, ak si niekto vo svojom dome robí nedýchateľnú atmosféru, ak si do domu nepustí chudobných pocestných, ak sa nestýka so susedmi, ak nedodržuje základné pravidlá slušnosti - je to situácia, ktorú si musia riešiť obyvatelia domu sami. Ale keď tieto aktivity pán domu rozširuje široko ďaleko okolo seba, potom sa nemôže stretnúť so súhlasom a sympatiami tých, ktorých sa to týka.

Pred 100 rokmi sa 22. októbra narodila Ella Fitzgerald.

Pred 100 rokmi sa 22. októbra narodila Ella Fitzgerald. (Autor: DeviantArt)

UNESCO - Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru pracuje od roku 1945 vo všetkých odboroch uvedenej činnosti. Tá v roku 2011 ustanovila 30. apríl ako Medzinárodný deň džezu. Od roku 2012 sa konali koncerty za účasti špičkových džezových a štátnických osobností a hostiteľom boli mestá New Orleans, Istanbul, Osaka, Paríž, Washington, Havana... Ak niekto odmieta byť členom takejto spoločnosti a je proti aktivitám, ktoré spájajú komunity, školy, umelcov a džezových entuziastov, potom je sám proti sebe, proti spolupráci a komunikácii medzi národmi, proti svojej krajine, ktorá dala svetu džez. Amerika je kolískou džezu a nemôže ostať ani mimo tejto hry. Jej pán domu sa tragicky mýli a nielen jeho spolubývajúci, ale obyvatelia tejto planéty by mu to mali pripomenúť...

Bratislavské jazzové dni sa konajú 20. až 22. októbra. Rádio Piešťany je mediálnym partnerom a aj tento rok budeme pozorne sledovať ich koncerty. Najbližšiu reláciu, v nedeľu 22. októbra, budeme venovať jubileu - pripomíname si sté výročie narodenia najväčších osobností džezu. V roku 1917 sa narodila Ella Fitzgerald, Thelonius Monk, Buddy Rich a Dizzy Gillespie. Práve na jeho narodeniny sme pre vás pripravili prechádzku džezovým storočím.

Na stretnutie v nedeľu o 20. hodine na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa