Podoby džezu perom Jana Babiča

Piatok 22. 09. 2017 12:00  | Kultúra / Hudba  | Autor: jb

Milí priatelia džezu a dobrej hudby, droga je hrozba. Droga je aj lákadlo - najmä pre mladých ľudí, ktorí majú prirodzený sklon odmietať svet konvencií a pravidiel.

V piešťanskom Kursalone zahrá v piatok Kristian Havel Sextet.

V piešťanskom Kursalone zahrá v piatok Kristian Havel Sextet. (Autor: kursalon)

Najmä umelecké duše v nej vidia prostriedok dodávajúci povzbudenie vo vysokom pracovnom nasadení, zmenšujúci únavu, poskytujúci okamžité uspokojenie, zažehnávajúci trému a sociálne neistoty... a najmä látku, ktorá poskytuje zdroj inšpirácie a vnútornej slobody. Ale v konečnom dôsledku je účinok a následky jej užívania takmer vždy zničujúci...

Tieto múdre slová pochádzajú z múdrych vedeckých hláv a, žiaľ, sú potvrdené mnohými príkladmi smutnej skutočnosti. K tejto téme ma priviedla Emily Remler. Americká džezová gitaristka sa narodila sa 18. septembra 1957. Študovala na Berklee College of Music v roku 1970, keď jej učaril Wes Montgomery, Pat Martino and Joe Pass. Herb Ellis ju uvádzal ako „novú superstar džezovej gitary“. Jej život a kariéru zjazvila však dlhodobá závislosť od drog, vrátane heroinu a dilaurínu. Zomrela na zástavu srdca vo veku 32 rokov. V relácii Podoby džezu si pripomenieme jej skvelú hudobnú kariéru. Tohto roku by sa dožila 60 rokov.

Pod vplyvom septembrovej džezovej melanchólie si pripomenieme aj ďalšie výročie - trubkár Red Rodney by sa dožil 90 rokov. Súčasná džezová scéna je veľmi živá - bratislavské „džezáky“ kompletujú program, spýtame sa, aký bol Jazz pod hradom. V piešťanskom Kursalone zahrá v piatok Kristian Havel Sextet a aj ďalšie informácie a aktuality z domácej a zahraničnej džezovej scény vám poskytujeme v spolupráci s portálom jazz.sk, kde sa spustilo hlasovanie verejnosti k piatemu ročníku súťaže mladých talentov Jazz StartUpp.

Na stretnutie pri relácii Podoby džezu na Rádiu Piešťany v nedeľu o 20. hodine sa teší vám a džezu verný Jano Babič.

GARGO
Regal Burger

Anketa