Hudobný tip: Piešťanský death metal

Sobota 23. 09. 2017 09:00  | Kultúra / Hudba  | Autor: Michael Papcun

V rubrike Hudobný tip predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

Hudba Ideas je štýlovo spriaznená najmä s technickejšou americkou vetvou death metalu.

Hudba Ideas je štýlovo spriaznená najmä s technickejšou americkou vetvou death metalu. (Autor: Metal Age)

Piešťanská hudobná scéna má svoje skryté podkapitoly. Jednou z nich je lokálne deathmetalové podhubie 90. rokov, predstavované skupinami Dissonance a Dehydrated. Album Ideas od Dehydrated bol vydaný v roku 1997 s výpomocou hudobníkov z Dissonance, ktorých album vyšiel v roku 1994.

Hudba Ideas je štýlovo spriaznená najmä s technickejšou americkou vetvou death metalu. Masívne návaly šesťnástinových nôt gitár Braňa Juráka, Máriusa Kadáka a Mariána Mišíka a neúnavných bicích Petra Hlaváča obsahujú nápadité hráčske vychytávky a melodické linky, komunikujúce s textami Vlada Pagáča a Ade Dvorskej, tvarujúce deathmetalové klišé s nefalšovanou lyrickosťou.

Ideas neprináša hudbu ľahko prístupnú širokej verejnosti. Skladby ako Touch The Sun, Old House alebo The End ale nie sú iba o klasickej „nástrojovej kanonáde“ a „záhrobnom vokále“. Podchytávajú húževnatý death metal spôsobom, ktorého hudobnícke kvality nie je ťažké oceniť. Je však ťažké naň zabudnúť.

GARGO
Regal Burger

Anketa