Hudobný tip: NIRVANA - BLEACH

Pondelok 16. 04. 2018 17:00  | Kultúra / Hudba  | Autor: Michael Papcun

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

obal albumu

obal albumu (Autor: Sub Pop)

Od úmrtia jednej z najkľúčovejších osobností populárnej hudby, Kurta Cobaina, frontmana skupiny Nirvana, ubehlo 5. apríla 24 rokov. Hudobný tip tak bude viac spomienkou než odporúčaním.

Popri albumoch skupiny Nevermind a In Utero časom trochu zanikol otriasajúci zvuk debutu Bleach. Oproti hitovému charakteru Nevermid a viac-menej „návratovému“ zvuku In Utero ostáva Bleach najsurovejším zvukovým záznamom skupiny. Môžeme tu zreteľne vystopovať jej najpôvodnejší charakter a hudobné vplyvy. Dostávame Nirvanu v podobe čistého, obnaženého jadra. Grunge tu je ešte adolescentným (a o to viac nevybúreným) dieťaťom svojich punkových, garážových a metalových predchodcov.

V demonštrácii priamočiarych basových liniek a bicích, cynických, trpiteľských a rebelujúcich gitár perfektne funguje najmä textová náplň albumu. Cobain chrlí jednoduché, trefné frázy, najpamätnejšie najmä v skladbách School a Negative Creep. V opakujúcich sa veršoch/sloganoch „Won´t you believe it? It´s just my luck/No recess“ či „This is out of our reach/This is out of our range/Daddy‘s little girl ain‘t a girl no more“ dostávame úspornú a výbušnú podobu osobnej výpovede pretavenej do univerzálneho „coming of age“ príbehu. Iróniou ostáva Cobainovo tvrdenie, že texty boli to posledné, na čom im pri nahrávaní albumu záležalo.

GARGO
Regal Burger

Anketa