Hudobný tip - LEMINANE

Piatok 09. 02. 2018 17:00  | Kultúra / Hudba  | Autor: Michael Papcun

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

Leminane, skupina zložená z gitaristov Michala Galbičku, Patrika Kupča (tiež spev), bubeníka Noberta Buša a basgitaristu Ivana Paľagu.

Leminane, skupina zložená z gitaristov Michala Galbičku, Patrika Kupča (tiež spev), bubeníka Noberta Buša a basgitaristu Ivana Paľagu. (Autor: Leminane)

Produktívne zrážky zemitých gitár prichádzajú tentoraz priamo z Piešťan na demonahrávke Leminane, skupiny zloženej z gitaristov Michala Galbičku, Patrika Kupča (tiež spev), bubeníka Noberta Buša a basgitaristu Ivana Paľagu.

Zoskupenie v ktorejkoľvek časti ktorejkoľvek skladby ostentatívne pripomína najmä zlatú rockovú baňu raných 90. rokov. Piešťany sa na ich demonahrávke premieňajú na presvedčivý hologram Seattlu, hýbajúceho sa v rytme riffov a refrénov skupín Mudhoney, Alice in Chains, prípadne Fugazi.

Vyzdvihnutie rytmu nie je náhodné. Najmä rytmická sekcia Leminane si zaslúži pozornosť. Bicie a basové linky sebavedomo sekundujúce gitarám sú podobne húževnaté ako figúry, ktoré tiahli vpred album My War od kalifornských buričov Black Flag.

Keď zrátame všetky možné odkazy a asociácie, vynárajúce sa pri počúvaní skladieb Leminane z každého taktu, nemôžeme skupine uprieť schopnosť oživiť klasický mýtus rockovej hudby, vystavaný zo živelnosti, dravosti, naliehavosti a neskrotnej dynamiky. Slogan „Mladí, divokí a slobodní“ preto v prípade Leminane nepôsobí len ako potenciálny marketingový ťah, ale ako priliehavý opis prvkov, z ktorých pevného viazania vzniká ich hudba.

GARGO
Regal Burger

Anketa