Hudobný tip: Hypomanie

Piatok 13. 10. 2017 08:46  | Kultúra / Hudba  | Autor: Michael Papcun

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

Zhudobnený melancholický príboj a letargické spodné vody.

Zhudobnený melancholický príboj a letargické spodné vody. (Autor: Valse Sinistre Productions)

S., multiinštrumentalista a zároveň jediný člen holandského projektu Hypomanie, nahral svoj debutový album Sehnsucht v roku 2008 ako 16-ročný. Melancholický príboj a letargické spodné vody s ešte väčšou presvedčivosťou zhudobnil na o rok staršom deme Hypomanie, zaznamenávajúcom žánrový posun v jeho hudobnom smerovaní.

S. prechádza zo svojho pôvodného black-metalového feelingu k jemnocitnejšiemu a ústretovejšiemu post-rocku a silným shoegazingovým vplyvom ako vystrihnutým z 90. rokov. Jeho hudba síce neponúka nič závratne originálne, nekonvenčné alebo posúvajúce žáner, klasická shoegazingová paleta tu ale slúži ako priestor maximálnej úprimnosti a otvorenosti autora.

Päťminútové minimalistické kompozície pripomínajú zbierku denníčkových zápiskov, ktoré neohúria svojou štylistikou a autorskou vycibrenosťou, sú však prenikavým náhľadom do citového života človeka, navyše výborne zapadajúcim do októbrového počasia. Znie to pateticky? Áno. Znie to konvenčne? Celkom áno. Znie to očarujúco? Verte tomu, že áno.

GARGO
Regal Burger

Anketa