Hudobný tip: EMA

Štvrtok 05. 10. 2017 20:00  | Kultúra / Hudba  | Autor: Michael Papcun

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

(Autor: City Slang)

Ojedinelú emulziu aj koláž indie rocku, popu, folku a zvukového experimentu priniesla na svojom treťom sólovom albume Erika M. Anderson pod pseudonymom EMA.

Exile In The Outer Ring je jednou z najpôžitkárskejších nahrávok tohto roka. Autorka nám neponúka kolekciu skladieb, ale štruktúrne zložitú a takmer bezkonkurenčne nápaditú surreálnu výpravu naprieč vlastným snovým svetom, kde prístupná popová hudba naráža do výbojných hlukových plôch a vytvára s nimi ojedinelý duet, odrážajúci a reagujúci na atmosféru v americkej spoločnosti po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta.

V tretej piesni EMA popovo zvodným hlasom opakuje frázu I Wanna Destroy (Chcem ničiť). K jej hlasu sa postupne pridávajú vrstviace sa plochy gitár a gradujúcich elektronických zvukov. Skladba je skvelou ukážkou celkovej povahy albumu, ktorý je v prvom rade zrážkou. Charizmatickou zrážkou štiepiacou realitu, sen, príčetnosť aj hudobné žánre. EMA z ich útržkov skladá svoj vlastný ukážkovo súdržný svet, kde je neviazanosť jediným zákonom. EMA je jeho hlavnou hrdinkou ako vystrihnutou zo strhujúceho postapokalyptického komiksu.

GARGO
Regal Burger

Anketa