GEFCO

Hudobný tip - DEVO

Štvrtok 11. 01. 2018 17:00  | Kultúra / Hudba  | Autor: Michael Papcun

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

DEVO znamená „de-evolúcia“.

DEVO znamená „de-evolúcia“. (Autor: Warner Bros./Virgin)

V roku 1978 bolo zdokumentovaných vyše sto pozorovaní UFO. A iba jedno uveriteľné pristátie mimozemského telesa na našej planéte. Respektíve na hudobnej scéne našej planéty. V auguste roku 1978 sa objavil debut Are We Not Men? We Are Devo! post-punkovej skupiny DEVO.

Kvintet študentov umenia z Kent University už nebol zoskupením v roztrhaných rifliach s výtržníckym imidžom v štýle Sex Pistols. A neboli ani melancholickými romantikmi ako Joy Division. DEVO sa zjavili v žltých pracovných odevoch s premyslenou robotickou šou výborne korešpondujúcou s ich interpretáciou punkovej hudby ako odosobnenej, antiutopickej grotesky.

Gitary a syntetizátory sú mechanickou fabrikou ponášok na dobový rock, do ktorého vnášajú spoločenský komentár v podobe konceptuálnych srandičiek. Názornou ukážkou je cover verzia piesne (I Can´t Get No) Satisfaction od Rolling Stones alebo bizarný mikropríbeh piesne Mongoloid. DEVO znamená „de-evolúcia“. A odľudštený futurizmus skupiny dotiahnutý producentmi Brianom Enom a Davidom Bowiem je dodnes nadčasovou metaforou pretechnizovanej konzumnej spoločnosti.

GARGO
Regal Burger

Anketa