GEFCO

HUDOBNÝ TIP - Děti mezi reprákama: Prázdniny (2017)

Piatok 29. 12. 2017 17:00  | Kultúra / Hudba  | Autor: Michael Papcun

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

Prázdniny pokračujú vo vnímavom vykresľovaní mikrodrám vyčítaných z nenápadnej štukatúry každodenného života.

Prázdniny pokračujú vo vnímavom vykresľovaní mikrodrám vyčítaných z nenápadnej štukatúry každodenného života. (Autor: Červený kůň)

„Keď môžu byť featy v elektronike, môžu byť featy aj v gitarách.“ To je heslo, ktorým český hudobník a zakladateľ skupiny Post-Hudba Dominik Zezula definuje svoj hudobný projekt Děti medzi reprákama (DMR) s novým albumom Prázdniny.

Špecifikom DMR bol bohatý repertoár hostí. Na debute Újezd vytvoril Zezula spolu s dokumentaristom Bohdanom Bláhovcom, textárom a blogerom Jakubom Konigom a ďalšími skladby založené na senzitívnej lyrike a zvuku gitár, ktorých výsostne intímny priestor nebol narušený bicími, klávesmi alebo elektronickými samplami. Druhý album Haiku nahral Zezula iba so svojím bratom a na tohtoročných Prázdninách majú DMR prvýkrát status regulárnej skupiny so stálymi členmi.

Prázdniny pokračujú vo vnímavom vykresľovaní mikrodrám vyčítaných z nenápadnej štukatúry každodenného života. Zezulov prednes je rovnako éterický ako minimalistické gitarové linky skicujúce obrysy ulíc, bytov, duší a kaviarní, dejísk Zuzulových veršov. Prázdniny v ponímaní DMR sú nevyhnutným vytrhnutím sa z tempa a masiek verejného života. Skupina Post-Hudba samu seba definovala ako „existenciálny pop“. Nenapadá mi nič, čo by lepšie definovalo aj hudbu „Dětí“.

GARGO
Regal Burger

Anketa