Hudobný tip: CARDI B - INVASION OF PRIVACY

Nedeľa 29. 04. 2018 17:00  | Kultúra / Hudba  | Autor: Michael Papcun

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

obal albumu

obal albumu (Autor: Atlantic)

„I don´t dance now, I make money move“ (Už netancujem, rozhýbavam peniaze) sú slová z virálneho hitu Cardi B, Bodak Yellow, ktorý na sieti Youtube presiahol pol miliardy videní. Vo verši sa stručne zrkadlí celý príbeh raperky, ktorá sa z tancovania v nočnom klube predrala k postu televíznej osobnosti a k sólovej dráhe v hudobnom priemysle, kde posledné týždne triumfuje albumom Invasion of Privacy.

Striktný trapový tón z Bodak Yellow strieda na albume skôr tvorivé presahovanie a svojvoľnejšie ohýbanie žánrových pravidiel a klišé. Súčasné žánrové superstars (Migos, 21 Savage) jej na featuringoch v hlbokých basových beatoch skôr sekundujú, než konkurujú. Zároveň sa nebojí vyjsť do pasáží vyčleňujúcich sa vplyvmi latinsko-americkej hudby a prikláňajúcich sa viac k spevu než rapu. Týmito (na súčasný trapový album) pomerne nečakanými zmenami nálad a výrazu Cardi B stále aktívne komunikuje so žánrom v jeho tradičnom jazyku, no zároveň doň vnáša nové, sebestačné, nezaťažené elementy.

Presahovaním jednotvárnosti aktuálnych diel svojich mužských kolegov (najmä v porovnaní s aktuálnym albumom Mighos - Culture II) doťahuje dráhu započatú raperkami z kolektívu Awful Records a trochu sparodizovanú postavou Nicki Minaj. Rapový svet s ňou znie podstatne emancipovanejšie a slobodnejšie.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa