GEFCO

Zvedaví astronómovia čítali z hviezd

Utorok 29. 08. 2017 11:00  | Kultúra / Akcie  | Autor: vd

Piešťany sa v piatok 25. augusta zobudili do zamračenej oblohy. Husté mraky, spoza ktorých nebolo vidno slnko, netrvali dlho. Nebo sa vyjasnilo a všetci, čo v ten deň plánovali výlet ku hviezdam, si mädlili ruky. „Uvidíme nielen Mesiac, ale možno aj Jupiter a Saturn,“ tešili sa.

Aleš Nečas seniorom z klubu AkSen vysvetlil i poukazoval planéty.

Aleš Nečas seniorom z klubu AkSen vysvetlil i poukazoval planéty. (Autor: vd)

Podujatie, ktoré pre svojich členov i sympatizantov klubu pripravilo združenie AkSen, sa uskutočnilo v priestrannom dvore sídla piešťanských seniorov. Zo Sládkovičovej ulice videli do tajuplného vesmíru.

Sprievodné slovo i špeciálne ďalekohľady poskytol mladý hvezdár z Vrbového Aleš Nečas: „Pozorovali sme Mesiac i najväčšiu z planét - Jupiter, no videli sme aj prstencového kráľa - planétu Saturn.“

Lektor oboznámil nadšencov astronómie s nočnou oblohou, naučil ich, ako sa v spleti tisícok jagajúcich sa bodiek majú orientovať. „Ukázal som im aj letný trojuholník, ktorý sa skladá z hviezd Altair, čiže súhvezdia Orol, Deneb - to je po našom Labuť a Vega, čiže Lýra. V ten večer bolo pekne vidieť aj dvojhviezdu Albirero zo súhvezdia Labuť a hviezdy Alcor a Mizar zo súhvezdia Veľkej medvedice,“ skonštatoval A. Nečas.

GARGO
Regal Burger

Anketa